Sądząc po sesji poprzedzającej absolutoryjną, ta sesja zapowiadała się na gorącą tak jak gorące było tamto popołudnie. W porządku obrad był bowiem raport o stanie gminy za rok 2018 z dyskusją nieograniczoną ramami czasowymi, głosowanie nad wotum zaufania dla wójta oraz uchwałą absolutoryjną.
Ku zaskoczeniu wszystkich raport o stanie gminy za rok 2018 radni przyjęli bez dyskusji, a na listę osób chcących zabrać głos w debacie nie zapisał się również żaden z mieszkańców. Raport w pełnej wersji dostępny jest pod TYM linkiem. Ostatnim etapem rozpatrywania raportu było głosowanie nad udzieleniem wójtowi wotum zaufania. Podjęcie tej uchwały wymaga bezwzględnej większości głosów ustawowego składu rady. W trakcie XIII sesji Rady Gminy udział w głosowaniu brało 14 radnych, bowiem wiceprzewodniczący Rady Krzysztof Miazga ze względów zdrowotnych był nieobecny na sesji. W ten sposób opozycyjni do wójta radni stracili bezwzględną liczbę głosów, która w przypadku Gminy Lubań wynosi 8.
Ostatecznie przy 7 głosach za, 5 przeciw i 2 wstrzymujących się uchwały o udzieleniu wójtowi wotum nie podjęto, co równoznaczne jest z nieudzieleniem wotum zaufania.
Czym skutkuje nieudzielenie wotum zaufania? Jeżeli stanie się tak w dwóch kolejnych latach, rada gminy będzie mogła podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta.
Kolejnym ważnym punktem było udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Lubań za rok 2018.
Punktami poprzedzającymi akt głosowania było odczytanie:
Opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o sprawozdaniu z wykonania budżetu Gminy Lubań za rok 2018 przedłożonym przez Wójta Gminy Lubań. Opinii komisji stałych Rady Gminy oraz przedstawienie wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium dla Wójta Gminy Lubań i opinii RIO w tej sprawie.
W skrócie - Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu pozytywnie zaopiniowała przedłożone przez wójta sprawozdanie z wykonania budżetu. Odmiennego zdania była jednak Komisja Rewizyjna, która złożyła do RIO wniosek w sprawie nieudzielenia wójtowi absolutorium. Uzasadniła to przedstawiając w 8 punktach nieprawidłowości dotyczące m.in. zakupu działek w Henrykowie Lubańskim, wydatków na bieżące utrzymanie dróg, niewystarczającej ilości sprzedanego mienia gminnego czy nieprawidłowości przy wymianie i budowie oświetlenia ulicznego. RIO do wniosku Komisji Rewizyjnej odniosła się pozytywnie oddalając jedynie jeden z zarzutów.
Ostatecznie w głosowaniu nad udzieleniem wójtowi absolutorium podział głosów wyglądał następująco: 7 głosów za, 4 przeciw przy 3 wstrzymujących się. Wyniki imiennego głosowania zobaczyć można TUTAJ.
Po głosowaniu Teresa Trefler, przewodnicząca Rady Gminy ogłosiła, że uchwała nie została podjęta.
Wynik 7:4 oznacza, że nie ma bezwzględnej większości za. Rada Gminy liczy 15 radnych bezwzględna liczba ustawowego składu rady to 8. Czyli uchwała nie ma rozstrzygnięcia. Przed sesją konsultowałam z Regionalną Izbą Obrachunkową różne warianty wyników głosowania. Taki wariant oznacza, że nie ma rozstrzygnięcia – usłyszeliśmy od Teresy Trefler, gdy dopytywaliśmy o wynik głosowania.
Co to oznacza? Dokładnie to co powiedziała przewodnicząca, bowiem przepisy nie regulują co w takiej sytuacji należy zrobić.
Po głosowaniu poprosiliśmy Małgorzatę Jańczak, przewodniczącą Komisji Rewizyjnej o przedstawienie ujawnionych nieprawidłowości . - Wniosek komisji rewizyjnej, zawarte w nim zastrzeżenia, opinia RIO mówią same za siebie ja nic więcej nie mogę dodać.
Prosimy o przedstawienie w skrócie co najważniejszego zawierał wniosek, bo było tego bardzo dużo. - dopytywaliśmy.
Ja w tej chwili nie pamiętam i dokładnie wszystkiego nie powiem. Wszystko jest zawarte we wniosku. Bardzo często w wypowiedziach znajduje się przekłamania i nie będę z pamięci przywoływać wszystkich zastrzeżeń. - usłyszeliśmy od przewodniczącej Komisji Rewizyjnej.
Pozwolono nam jednak sfotografować odpowiedź RIO, w której zawarte są wszystkie zastrzeżenia komisji. Znajdują się one w plikach do pobrania.
W przerwie o ustosunkowanie się do zarzutów poprosiliśmy Zbigniewa Hercunia, wójta Gminy Lubań, który tuż po głosowaniu nie zabrał głosu.
Uzasadnienie do Regionalnej Izby Obrachunkowej o nieudzielenie absolutorium nie pokrywa się ze stanem faktycznym i prawdą. Ustosunkuję się do tego w ciągu 14 dni i uważam, że RIO w większości przychyli się do mojej opinii. - usłyszeliśmy od wójta.
Zgodnie z prawem wójt gminy ma 14 dni na ustosunkowanie się do opinii wydanej przez RIO na podstawie wniosku Komisji Rewizyjnej. Komisja RIO kolejne 14 dni ma na odpowiedź.
Najciekawszym w całej historii jest to, że tegoroczne absolutorium i wotum zaufania do wójta głosowane po raporcie nad stanem Gminy Lubań dotyczy kadencji, gdy spora część radnych również zasiadała przy tym samym stole narad i wspólnie podejmowała decyzje, za które obecnie rozliczany jest wójt. W tym momencie nasuwa się pytanie – bez względu na to po czyjej stronie jest racja - czy radni zdaliby podobny egzamin, gdyby istniała możliwość udzielenia wotum zaufania poszczególnym radnym przez mieszkańców gminy?
Napisz komentarz
Komentarze