Ćwiczenia odbyły się nad Zbiornikiem Leśniańskim ich scenariusz zakładał intensywny – burzowy opad atmosferyczny, w wyniku którego następuje gwałtowny napływ wody z pól i rowów melioracyjnych.
Ćwiczenia zostały podzielone na pięć etapów:
- Prowadzenie ewakuacji osób, zwierząt i mienia z zalanych budynków,
- Działania ratownicze na jeziorze ,
- Zabezpieczanie obiektów poprzez budowę wałów z worków z piaskiem, rękawów przeciw-powodziowych, itp.,
- Pompowanie wody z obiektów ,
- Zabezpieczenie logistyczne długotrwałych działań ratowniczych.
Celem ćwiczeń było wzmocnienie współpracy polskich i niemieckich służb w trakcie działań chroniących mieszkańców pogranicza przed katastrofami. Odbyło się to poprzez wspólne sprawdzenie Planu Ratowniczego Powiatu Lubańskiego oraz:
- Ćwiczenia z użyciem sprzętu do działań w przypadku wystąpienia powodzi i podtopień,
- Ćwiczenia techniki i pomoc w przypadku podtopień i powodzi ,
- Przygotowanie sprzętu logistycznego,
- Ratowanie osób z akwenów wodnych.
Obie strony potwierdziły, że ćwiczenia przebiegły sprawnie, a współpraca między strażakami ze straży pożarnych z Polski i Niemiec została wzmocniona i powinna być dalej kontynuowana. W sumie w wydarzeniach udział brało ponad 160 osób. Strażacy KP PSP w Lubaniu oraz wszyscy druhowie OSP z powiatu lubańskiego. Ze strony niemieckiej w ćwiczeniach udział wzięło 30 uczestników.
Jest to bardzo ciekawy projekt, w ramach którego realizowane są różne działania zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej obejmujące wspólne kursy językowe, inwestycje budowlane oraz zakup sprzętu i wyposażenia - dziś biorącego również udział w ćwiczeniach. Ma to bezpośredni wpływ na poprawę współpracy mieszkańców i instytucji z pogranicza ze szczególnym uwzględnieniem służb i straży. - powiedział Krzysztof Kolanowski, przedstawiciel Wspólnego Sekretariatu Programu Interreg Polska - Saksonia 2014-2020.
Przy okazji ćwiczeń strażacy z obydwu stron granicy zostali przeszkoleni z obsługi nabytego w ramach w/w programu sprzętu, który do powiatu lubańskiego trafił w kwietniu. Byłya to łódź motorowa z przyczepką, Unimog - uniwersalny samochód ciężarowy, oraz samochód gaśniczy.
Ćwiczeniami dowodził mł. bryg. mgr inż. Adam Wiliński Zastępca Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu. Ćwiczeniom przyglądali się między innymi Walery Czarnecki, Starosta Powiatu Lubańskiego - jako gospodarz - oraz Dietmar Buchholz, Nadburmistrz Miasta Löbau.
Ćwiczenia były współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
Napisz komentarz
Komentarze