Celem konkursu jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych oraz najbardziej oryginalnych i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. W tegorocznej edycji, w ramach konkursu w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” zgłoszony został projekt „Większy komfort życia na wsi - zakup wyposażenia do świetlicy wiejskiej w Henrykowie Lubańskim”. Projekt ten był postulatem mieszkańców, wyrażonym w programie długoterminowym Sołeckiej Strategii Rozwoju Wsi Henryków Lubański na lata 2015-2020. Projekt uzyskał wsparcie w 2018 roku z Budżetu Województwa Dolnośląskiego w wysokości 25 000,00 zł w ramach konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi”. Wartość całości zadania wynosi 78 882,85 zł. W ramach realizacji Projektu Gmina Lubań zakupiła stoły, krzesła, firany, a także wyposażenie kuchni.
W świetlicy wiejskiej przy poczęstunku wykonanym przez mieszkańców członkowie komisji wysłuchali prezentacji przedstawionej przez Teresę Trefler. Sołtys Wsi Henryków Lubański omówiła ogół dotychczasowych osiągnięć oraz plany dalszych działań związanych z rozwojem miejscowości. Podkreśliła także, że dzięki wyposażeniu świetlicy wiejskiej stworzono okazję dla mieszkańców gminy do aktywnego uczestniczenia w życiu wsi. W oparciu o wyposażenie świetlicy organizowane są warsztaty z rękodzieła i kulinariów, spotkania opłatkowe, które są okazją do kultywowania tradycji, a także rozwoju tożsamości społeczności wiejskiej. W świetlicy realizowane są również zajęcia dla dzieci z Gminy Lubań. Wyposażenie kuchni pozwoliło na prowadzenie zajęć poprzez stworzenie bazy dla wykonywania różnych potraw, dzięki czemu dzieci mają możliwość, poprzez zabawę, poznawać tajniki gotowania. Ponadto, nie można zapomnieć o organizacji Ogólnopolskich Imienin Henryka, Henryki i Henrykowa Lubańskiego, Dnia Placka, dożynek wiejskich i gminnych, a także wszelkich imprezach okolicznościowych, kulturalnych czy rozrywkowych organizowanych przez Radę Sołecką.
Wyposażona świetlica stała się idealną bazą do realizacji wymienionych uroczystości. Dzięki temu wzrosła częstotliwość spotkań, co sprzyja tworzeniu poczucia więzi mieszkańców ze swoją miejscowością i integracji społecznej. Ponadto,zakup wyposażenie kuchni z pewnością przyczynił się do dalszego rozsławiania naszego regionu, poprzez potrawy lokalne, takie jak karczek po henrykowsku, bigos babek cisowych, żurek henrykowski, smalec henrykowski, placki na słono i słodko, koraliki i ciasteczka z wróżbą henrykowską - z których słynie Henryków Lubański.
Wyniki konkursu powinny być znane już niebawem.
Reklama
Gmina Lubań w konkursie Piękna Wieś Dolnośląska
W Henrykowie Lubańskim gościła komisja konkursowa, która oceniała projekty zgłoszone do tegorocznej edycji konkursu Piękna Wieś Dolnośląska 2019, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
- 18.07.2019 12:31 (aktualizacja 07.08.2023 13:18)
Napisz komentarz
Komentarze