Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 28 listopada 2024 12:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Gmina Lubań monitoruje jakość powietrza

Gmina Lubań rozpoczęła monitorowanie jakość powietrza w regionie. Od kilku dni na szkołach podstawowych w Kościelniku, Radostowie, Radogoszczy i Pisarzowicach działają urządzenia informuje o temperaturze powietrza, wilgotności, ciśnieniu, a także stężeniu pyłów zawieszonych - PM 2.5 i PM 10.
Gmina Lubań monitoruje jakość powietrza

Autor: nasze.powietrze.pl

Cztery czujniki do badania stężenia pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM10 zostały zawieszone na wszystkich naszych szkołach. Na miejscu zamontowano również cztery monitory, na których można śledzić stan zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowo można to robić na stronie firmy Syngeos oraz poprzez aplikację na telefonie. - mówi nam Michał Michał Galiński z Referatu Inwestycji, Rolnictwa i Środowiska Gminy Lubań.

W tej chwili urządzenia są na etapie odbiorów, ale już od ubiegłego tygodnia wyświetlają wyniki. Niestety te pokazują, że jakość powietrza na wioskach nie jest najlepsza. Na przykład ubiegłej nocy w Radogoszczy czujnik pyłów zawieszonych PM10 wykazał przekroczenie normy o 250%!

Link do strony firmy SYNGEOS gdzie można śledzić bieżące wskazania czujników.

Bieżąca wiedza o stanie zanieczyszczeń ma służyć mieszkańcom do podejmowania decyzji o pobycie na zewnątrz budynków osób, szczególnie narażonych na działanie smogu (dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z chorobami układu oddechowego).

Samorząd gminy, który sfinansował montaż czujników, pragnie by miały one również działanie prewencyjne. Uświadamiające mieszkańcom, jak duży wpływ na jakość powietrza, ma spalanie odpadów w piecach i kotłach c.o. czy ogrzewanie domów słabej jakości paliwem.

Osoby, które chcą na bieżąco śledzić wyniki pomiarów w swoim telefonie, mogą zainstalować aplikację Syngeos. Dla systemów opartych o Android można ją pobrać ze sklepu Google Play. Aplikację mogą również wykorzystywać użytkownicy IOS.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Szympanides Makakikopulos 04.11.2019 19:06
Wiem że poniższe będzie głosem wołającego na eko-pustyni, ale niech tam... Godzi się nie zapominać iż lwia część plastikowych ozdób Cmentarnego Przemysłu jest robiona z PCV-najwydajniejszego podczas spalania źródła zabójczych w ciągu 3-5 mln lat(!!!) dioksyn, furanów i kilkudziesięciu innych też kancerogennych dodatków do wody, powietrza i gleby czyli de facto do łańcucha pokarmowego zwierząt i niestety wszystkożernych ludzi. Dlatego upraszam wszystkich ziejących jadem na ludzi eko-odpowiedzialnych by się zreflektowali-tematu nie rozmywali-na inne tematy nie dryfowali, by się ocknęli, poszli sobie stąd i nie grzeszyli więcej albowiem Oni robią to dla wspólnego dobra planety i zdrowia wszystkich zamieszkujących Ziemię stworzeń. Nawdychani podczas 2 dni kopcenia w/w ingrediencjami (nota bene polskie cmentarze kopcą jak rok długi...) tak naprawdę za rok-dwa-pięć sami traficie do grona tych, którym już żadne znicze i inne sztuczności do niczego nie są potrzebne bo... nigdy potrzebne nie były!! Płoną cmentarne śmietniki-w nich plastiki, na grobach plastik-PŁONĄ tuby zniczy słanych w biotop biosfery ton dioksyn nikt nie liczył i pewnie nie zliczy... Wszystko... ku pamięci zmarłych!! A gros z nich przecież zeszło na raka!! Lecą rakotwórcze chmury toksyn na zdrowie żywego Polaka!

xxx 04.11.2019 18:43
A gdzie jest szkoła w Jałowcu?

eLuban 04.11.2019 21:01
Dziękujemy za cenną uwagę. Poprawione, dziękujemy

xyz 04.11.2019 15:35
A może gmina Lubań pomyśli nad podłączeniem wszystkich do ogrzewania miejskiego? Rozłożenie kosztów stałych na większą liczbę odbiorców pozwoli na obniżenie opłat, a Ciepłownia zyska na skali sprzedaży. Mamy stanowiska dla osób pozyskujacych środki unijne, więc może jednak da się coś zmienić zamiast pisać ciągle o niechlubnych rekordach.

xyz 04.11.2019 20:59
Dodam, że chodziło mi także o sam Lubań.

w 04.11.2019 15:23
Gmina powinna w pierwszej kolejności kupić szelki człowiekowi, który zakłada te urządzenia.

kawa 05.11.2019 11:05
proponuję zacząć od drabiny

Eko 04.11.2019 14:32
Samorząd gminy, który sfinansował montaż czujników, pragnie by miały one również działanie prewencyjne. Uświadamiające mieszkańcom, jak duży wpływ na jakość powietrza, ma spalanie odpadów w piecach i kotłach c.o. czy ogrzewanie domów słabej jakości paliwem. ================== Do pospolitego kmioctwa i tak to nie dociera. nadal palą byle czym nie wykluczając starych opon. Jedynie kontrole i kary... To może przemówić do rozumu.

Teo 04.11.2019 11:24
I co to zmieni ? Tyle tylko że jak będzie duże stężenie to dzieciaki na przerwę nie wyjdą na zewnątrz ! Potzebna jest kompleksowa wymiana pieców ,,a to co dają zwrotu za eko kocioł jest tylko 30 % kosztów całej instalacji! Także wątpliwe czy sie zmieni na lepsze z powietrze !! Tak samo jak z kanalizacją,drogami ,chodnikami ,parkingami przy kosciołach i cmentarzach itd ! Nic się nie robi !

Andrzej. 04.11.2019 11:21
I to jest słuszna koncepcja .Ciekawe będzie porównywanie wyników z miastem?.

Rak płuc jest blisko 04.11.2019 11:15
A gdzie są te drony co miały latać nad kominami w Lubaniu i sprawdzać czym ludzie palą? Budżet Lubania by się na pewno poprawił wraz z jakością powietrza...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama