Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 12:43
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Kolejny wilk widziany w regionie! Uważajcie!

W godzinach porannych na trasie dawne Płakowice – Bielanka przed maskę samochodu wyskoczył mi Wilk! – pisze do redakcji Lwówecki.info pani Magdalena.
  • Źródło: lwowecki.info
Kolejny wilk widziany w regionie! Uważajcie!

Informacje o widzianych w naszym regionie wilkach są coraz częstsze. W ostatnich latach wilki widziane były od Świeradowa- Zdroju, przez Mirsk, okolice Gryfowa, po sołectwa gminy Lwówek Śląski i okolice Złotoryi. W ubiegłym roku w nawiązaniu do informacji jednego z kół łowickich w sprawie obecności wilków na naszym terenie stanowisko zajęło również Nadleśnictwo Świeradów- Zdrój:

Po raz pierwszy o powrocie wilka na nasze tereny słyszeliśmy kilka lat temu. Były tropy, ślady oraz relacje świadków. Na początku tego roku jedna z naszych fotopułapek zrobiła wyraźne zdjęcie wilka przechodzącego po leśnej drodze w leśnictwie Niedźwiedzia Góra. Dziś już wiemy, że na terenie Nadleśnictwa Świeradów żyje kilka osobników tego gatunku. 

Pojawienie się wilków w Górach Izerskich oraz na Pogórzu Izerskim oznacza, że współcześnie prowadzona gospodarka leśna przywraca naturalność lasu, zwiększa się bioróżnorodność terenów leśnych, stwarzając bezpieczne warunki bytowania dla dużych drapieżników.

Obecność wilków wywiera duży wpływ na zwierzynę leśną: jelenie, sarny i dziki, które stały się bardziej czujne. W miejscach odwiedzanych przez wilki zwierzyna tworzy większe grupy oraz krócej śpi. Gdyby wilk nie miał odpowiedniej bazy żerowej po prostu, by go tu nie było, w ciągu doby jeden osobnik zjada około 5 kilogramów mięsa.

Grupy rodzinne wilków zajmują areały nawet ponad 100 km2, w ciągu doby potrafią przejść do 20 km.

Warto pamiętać, że wilki starają się nie krzyżować swoich dróg z drogami człowieka i nie odczuwają potrzeby spotkania. Podczas leśnego spaceru bardziej prawdopodobne jest, że ludzie są obserwowani przez wilka niż to, że będą mieli szansę zobaczyć tego mieszkańca lasu, są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem. Jednak należy zachować ostrożność, przede wszystkim przestrzegać zapisów ochrony przyrody, korzystając z wyznaczonych szlaków, a spacerując z psami należy zawsze trzymać je na smyczy.

Należy odpowiednio zabezpieczyć zwierzęta hodowlane oraz pilnować swoich zwierząt domowym, w szczególności psów, aby nie biegały luzem na terenach leśnych i polnych. Wilk jest zwierzęciem terytorialnym, co oznacza że w pierwszej kolejności eliminuje potencjalną konkurencję.

Warto pamiętać, że wilki od 1998 r. są zwierzętami podlegającymi ochronie gatunkowej. W uzasadnieniu do tej decyzji, podkreślono pozytywną rolę drapieżników w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lasach. W ciągu 20 lat ich populacja znacznie wzrosła, co przyczynia się do ich powrotu na tereny, na których wcześniej występowały – informowała Katarzyna Męcina Specjalista ds. LKP i Edukacji Leśnej

O tym jak się zachować jeśli spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, tłumaczą specjaliści ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, którzy radzą podjąć następujące działania:

  • Unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu, to rozprzestrzeni twój zapach, sprawi też, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno, ostrym tonem w stronę wilka, to pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i nadal się zbliża, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami.
  • Nie uciekaj – drapieżniki instynktownie reagują pościgiem za uciekającym zwierzęciem, nie wykluczone, że podobnie będą reagować w przypadku ludzi.
  • Wycofaj się powoli tyłem na bezpieczną odległość i dopiero, gdy masz pewność, że zwierzę odeszło, możesz przyspieszyć.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Robert 07.11.2019 20:45
Andrzej Tak, tak 100km, moze odrazu 1000km? Tone mięsa? Hahaha daj spokój człowieku co za głupoty piszesz. Wypłaty za odszkodowania nie pochodzą z publicznych pieniędzy. No tak, lepiej powybijac wszystkie drapieżniki, że względu na dewiacje grupki rolników a szczególnie myśliwych, których jest 130 000!!! W Polsce nie ma największej populacji wilka w Europie. To, że w innych krajach jest ich mniej i strzela się do nich, nie znaczy, że w Polsce ma być podobnie. Dość tej propagandy, wystarczy. Wilki to nie potwory, to normalne zwierzęta. Ale wiadomo, za wszystkim stoją pieniądze.

Andrzej 07.11.2019 08:14
Wilk w dobę moźe pokonać ponad 100km panie bajkopisarz, a zjada średnio tonę mięsa rocznie. Owszem jego obecność w naszych lasach jest zasadna i porządana, ale nie w tak przerośniętej populacji jak w naszym kraju. Jak długo jeszcze nasze społeczeństwo będzie płacić ogromne kwoty na odszkodowania z powodu dewiacji grupki opętanych pseudoekologów? Mamy największą populację tego drapierznika w tej części Europy , czy nas na to stać?

Wilczurek 06.11.2019 22:32
Tytuł nietrafiony Uważajcie bo... głowę ma odgryzc człowiekowi czy jak I dobrze, że w tych okolicach są wilki, powróciły na swoje terytoria A że to drapieżniki to i na zwierzeta gospodarskie trzeba uważać

Gość 06.11.2019 22:31
Nie należy bagatelizować sprawy,wilk przestał bać się człowieka,nikt do nich nie strzela, podchodzą do domów, porywają psy,pod Bolesławcem pożarły kilka zwierząt,a tu mądrala kpi z innych osób,to przejaw ignorancji i zwykłej głupoty

Człowiek 06.11.2019 21:31
Wszystko fajnie, ale co to za idiotyczny tytuł artykułu? Uważajcie, bo co? Bo ktoś zobaczył wilka? Uważajcie, bo jeszcze wilk wyjdzie z lasu, żeby nas wszystkich zjeść? Zastanówcie sie trochę, co piszecie, a nie zaczynajcie znów od tej żałosnej nagonki.

Radek 06.11.2019 19:02
Wilki sa pod ochrona musza jesc a ty nie jesz miesa nie pisz glupot czlowieku

zama 06.11.2019 17:34
kolejny szkodnik w lesie zaraz owce i krowy i mus go uśpić i wywieść w bieszczady

Radek 06.11.2019 19:01
Wilki sa pod ochrona musza jesc a ty nie jesz miesa nie pisz glupot czlowieku

AniaZ 06.11.2019 16:20
Świetna wiadomość! Wilk, ryś to zwierzęta które w końcu wróciły do góry izerskich. Bioroznorodnosc się zwiększa to ważne. Izery to najładniejsze góry

Lornetka 06.11.2019 18:55
Pitolisz jakbyś z drzewa spadła powinien cię ten wilk zjeść z butami

Mariusz 06.11.2019 16:09
Bardzo dobry artykuł. Nie puszcza się psów w lesie luzem, bo mogą zagryzc np sarne. Odnośnie ogrodzenia hodowli zwierząt i rzetelnej lektury o wilkach polecam: www.polskiwilk.org Nie ma żadnego potwierdzonego ataku wilków na ludzi. PS. Ale z tym uważajcie to trochę przesada.

kris 06.11.2019 17:21
Mariusz nie wsiadaj za kierownice bo możesz przejechać np człowieka ,pies ma mniejsze szanse złapać sarnę niż ty przejechać człowieka .

Ewa 06.11.2019 19:05
Te teksty o zagrozeniu przez wilki pewnie pisza mysliwi bo chca sobie pistrzelac. Wilki nie arakuja ludzi

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama