Na początku października radni powiatu jeleniogórskiego przyjęli uchwałę o chęci zmiany nazwy na karkonoski. Uruchomiona została tym samym oficjalna procedura. Aby tak się stało rady wszystkich 9 gmin powiatu muszą się na to zgodzić. Niektóre z nich leżą w Górach Izerskich, Kaczawskich czy w Rudawach Janowickich. Ostatecznie gdyby udało się uzyskać taką jedność to decyzja będzie należała do Rady Ministrów. 4 listopada powiat jeleniogórski rozpoczął w tej sprawie konsultacje społeczne, które potrwają do 7 stycznia przyszłego roku. Każdy mieszkaniec powiatu jeleniogórskiego, który ukończył 16 lat będzie mógł wziąć udział w konsultacjach i zagłosować, a terminy spotkań z przedstawicielami powiatu zostaną niebawem podane do wiadomości publicznej.
- Wszystko co dzieje się na terenie naszego powiatu wiąże się z Karkonoszami. Sama marka Karkonosze na którą wydajemy sporo pieniędzy i poświęcamy mnóstwo czasu żeby ją promować także wiąże się z Karkonoszami. To byłoby spięcie taką jedną wielką klamrą i wszystko nawzajem by się uzupełniało. Nie trzeba byłoby dodatkowej promocji i dodatkowych nakładów - tłumaczy Krzysztof Wiśniewski, starosta powiatu jeleniogórskiego.
Trudno się tutaj nie zgodzić, ponieważ Karkonosze to obecnie nie tylko nazwa pasma górskiego, a wręcz marka sama w sobie.
- Myślę, że powiat karkonoski brzmi nawet lepiej niż powiat jeleniogórski, który w zasadzie odnosi się tylko do jednego miasta. A przecież, szczególnie turystykę, która przynosi największy zysk w naszym regionie przyciąga wiele miast, z wielu gmin w całym powiecie. Mamy też Karkonoski Park Narodowy, którego każdego roku odwiedza mnóstwo turystów. Ja jestem za zmianą nazwy na powiat karkonoski - mówi Ewelina Zawiera, mieszkanka Karpacza.
Jeśli konsultacje społeczne przebiegną pomyślnie, władze powiatu jeleniogórskiego podejmą kolejne kroki, jedna nowa nazwa mogłaby zacząć funkcjonować najwcześniej za trzy lata.
Napisz komentarz
Komentarze