Jej organizatorem była Honorata Stachowicz – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubaniu, a patronat nad wydarzeniem objęli Walery Czarnecki – Starosta Lubański i Arkadiusz Słowiński – Burmistrz Miasta Lubań. Całość poprowadziła Wiesława Jaroszonek - asystent oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubaniu.
Uczestnikami konferencji byli dyrektorzy szkół, pedagodzy, nauczyciele, pielęgniarki środowiska szkolnego, młodzież i przedstawiciele samorządów oraz ich jednostek. Jej celem była promocja zdrowego stylu życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu, polegającym na zbilansowanym odżywianiu, połączonym z regularną aktywnością fizyczną.
Konferencja stała się również doskonałą okazją do przypomnienia historii służb sanitarnych w Polsce, a także w naszym powiecie oraz podkreślenia ich znaczącej roli w działalności na rzecz ochrony zdrowia społeczeństwa zarówno w przeszłości, jak i w obecnych czasach.
Swego rodzaju otwarciem wydarzenia, który wprowadził zebranych w klimat konferencji był występ uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu. Po nim głos zabrała Honorata Stachowicz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubaniu.
Wydarzenie obfitowało w wiele interesujących wykładów. Pierwszym z nich był temat dotyczący wpływu żywienia na zdrowie, który zreferowała Izabela Potrzebowska-Kniaziuk, psychodietetyk, dyplomowany specjalista do spraw żywienia. Następnie dr n. med. Marzena Dawiec z Ośrodka Profilaktyczno-Leczniczego Chorób Zakaźnych i Terapii Uzależnień we Wrocławiu, na podstawie własnych doświadczeń ze swojej praktyki lekarskiej omówiła problemy przed jakimi stają osoby nieletnie, które są nosicielami wirusa HIV. W programie konferencji znalazł się wykład na temat substancji psychoaktywnych, powodów oraz rodzajów narkotyków zażywanych przez konsumentów substancji psychoaktywnych. Na koniec konferencji Sylwia Kaniewska, Kierownik Medycznego Laboratorium Diagnostycznego WS SP ZOZ w Zgorzelcu zwróciła szczególną uwagę na wszystkie choroby przenoszone drogą płciową, które zdarzają się coraz częściej i nie są wcale tak odosobnione.
- Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestniczącym w konferencji, mamy nadzieję, że informacje przekazane przez wykładowców przyczynią się do ukształtowania prozdrowotnych postaw i zachowań nie tylko młodych ludzi ale także tych dojrzałych i ograniczą podejmowane przez nich ryzykowne zachowania, co korzystnie wpłynie na jakość życia przyszłych pokoleń – podsumowała Honorata Stachowicz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubaniu.
Napisz komentarz
Komentarze