W Radzie Miasta Leśna zasiada 14 radnych. Małgorzata Borysiewicz, Walter Straszak, Leszek Borysiewicz, Beata Cichocka-Kurdziko, Robert Czeczot, Piotr Duś, Anna Hałas, Wioletta Kalińska, Łukasz Kopka, Katarzyna Męcina, Czesław Oskierko, Krzysztof Solski, Piotr, Suśniak oraz Wioletta Sztuba. Do niedawna jako radny spełniał się także Piotr Dudziński jednak zrezygnował z pełnionej funkcji.
W pierwszym roku kadencji tylko siedmioro radnych zwracało się z zapytaniami i interpelacjami. Sprawdziliśmy, kto i czym się zajmował. Z udostępnionych na stronie internetowej System Rada dla Mieszkańców - Gmina Leśna (dane do 29 października) wynika, iż najwięcej interpelacji i zapytań składały panie radne. 9 złożyła Wioletta Sztuba, Barbara Cichocka-Kurdziko 6, a Małgorzata Borysiewicz 5. Patrząc statystycznie wśród panów radnych najbardziej aktywny był Łukasz Kopka.
Radna Wioletta Sztuba interweniowała głównie w sprawach związanych z ulicą Baworowo - utrzymania czystości drogi wojewódzkiej nr 393, likwidacji znaku D-15 (przystanek autobusowy) przy ulicy Baworowo (obok budynku mieszkalnego nr 76), skierowała zapytanie do urzędu odnośnie monitorowania tematu remontu mostu w ciągu drogi wojewódzkiej, poruszyła sprawę zaniedbanego parku nieopodal przedszkola "Tęczowa Dolina" oraz braku ławek przy ulicy Baworowo. Radna interweniowała także w sprawie prac związanych z realizacją Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym - Otwarte Strefy Aktywności (OSA). Poprosiła również o podanie lokalizacji gdzie zostanie ona postawiona, interpelowała w sprawie konieczności modernizacji sieci kanalizacyjno-wodociągowej oraz odwodnienia drogi gminnej przy budynku Baworowo 18, a także poruszała kwestie związane z budową nowego chodnika i zimowym utrzymaniem drogi i chodników, a także złego oświetlenia.
Radna Barbara Cichocka-Kurdziko dwukrotnie interpelowała w sprawie poboru i rozliczania wody z ujęć gminnych (wskazywała na nieprawidłowości w tym zakresie i nierówne traktowanie klientów przez PM Synergia), poruszyła temat związany z kosztami wyposażenia nieruchomości przez Gminę Leśna w pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych, zwróciła się do burmistrza o informacje dotyczące kolektorów zbierających „deszczówkę" i ścieki sanitarne przy ul. Baworowo, złożyła też zapytania w kwestii działań dotyczących ograniczenia całkowitej masy pojazdów poruszających się po drodze gminnej obok Szkoły Podstawowej i czy ujęcie wody pitnej w Leśnej ma wyznaczoną strefę bezpośrednią i pośrednią zgodną z obowiązującą ustawą prawa wodnego.
Radna Małgorzata Borysiewicz interweniowała w sprawie naprawy poszycia dachowego, remontu schodów zewnętrznych, a także przeglądu budowlanego w Wiejskim Domu Kultury w Stankowicach, powstania przystanku autobusowego - szkolnego dla dzieci w Sołectwie Zacisze. Poruszyła też problem jaki stanowi będący w coraz gorszym stanie budynek byłego Ratusza w Złotnikach Lubańskich.
Radny Łukasz Kopka poruszył problemy związane z awarią przepompowni ścieków na stadionie miejskim, zastawionym samochodami rynku w Leśnej i pijakami przesiadującymi w centrum miasta oraz plagą kradzieży w Gminie Leśna. Zapytał także czy gmina planuje przystąpić do programu "Sportowa Polska."
Radny Piotr Duś interweniował w sprawach sprzątania chodnika na ulicy Lechów oraz udrożnienia studzienek odpływowych, poruszył także temat jakości powietrza na terenie gminy.
Radny Piotr Suśniak z kolei poruszył temat modernizacji oświetlenia w gminie oraz interpelował o utwardzenie drogi oznaczonej jako działka nr 140 w Kościelniku Górnym i możliwości utwardzenia nawierzchni drogi w Kościelniku Górnym - działka nr 4/7.
Radna Anna Hałas zapytała natomiast o możliwość zmiany organizacji ruchu przy drodze wojewódzkiej nr 358 biegnącej przez Pobiedną.
Trzeba pamiętać, że radni w trakcie sesji składają również wnioski ustnie, a tych w zestawieniu nie ujęto. Niektórzy z nich pełnią też funkcje w Radzie, co w pewien sposób wpływa na ograniczenie ich aktywności w składaniu wniosków, zapytań i interpelacji.
Radni każdego miesiąca podejmują w drodze uchwał wiele decyzji, które mają duży wpływ na rozwój miasta i na jakość życia jego mieszkańców. Do nich należy ostateczna decyzja, czy powstanie np. nowy plac zabaw, które drogi będą remontowane i ile pieniędzy będzie przeznaczonych na utrzymanie szkoły. Dlatego warto utrzymywać stały kontakt z radnymi i zwracać im uwagę na wszelkie bolączki i problemy, a także na rozwiązania, które ułatwią mieszkańcom życie.
Napisz komentarz
Komentarze