Nie trzeba być omnibusem, aby wiedzieć, że zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na cały organizm. Najszybciej odczuwają to dzieci i osoby starsze, jednak problem dotyczy każdego. Jak pokazują badania GUS, zachorowalność na choroby układu oddechowego w powiecie lubańskim jest o 2% wyższa niż w całym kraju i stale rośnie. Smog nie jest ich jedyną przyczyną, niemniej jednak bezpośrednio przekłada się na jakość życia i zdrowia. Nie tylko lubanianie mogą monitorować jakość powietrza, czujnik znajduje się również w Leśnej.
Samorządy w całym kraju podejmują szereg działań, aby poprawiać jakość powietrza. Od kontroli mieszkańców czym palą w piecach przez dotowanie ekologicznych źródeł ciepła, rozbudowę transportu zbiorowego po intensywne akcje edukacyjne. Niestety lubański magistrat nie przewiduje dotacji na wymianę „kopciuchów”. W naszym najbliższym sąsiedztwie na takie dofinansowanie mogą liczyć mieszkańcy Leśnej czy gminy wiejskiej Lubań. Choć nie są to bajońskie sumy, to od czegoś trzeba zacząć. Działania lubańskich włodarzy jak na razie ograniczają się do analizy pomiarów stacji monitorującej.
W tym roku nie ma w budżecie środków na podjecie takich działań. Dane stacji pomiarowej będą dla nas ważną informacją w planowaniu działań na następne lata – mówi Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.
Jest jednak gmina w Polsce, która nie dość, że od blisko 20 lat walczy ze smogiem to stosuje programy na każdą kieszeń. Doświadczenia gminy Marklowice w województwie śląskim pokazują, że lekarstwem na „kopciuchy” może być dzierżawienie mieszkańcom ekologicznych pieców. Rozwiązanie dość skomplikowane administracyjnie, a jednak się udaje. Gmina Marklowice, równorzędnie do dotacji na wymianę starych kotłów węglowych na gazowe, zakupiła nowoczesne kotły węglowe, które dzierżawi mieszkańcom. Opłaty za dziesięcioletnią dzierżawę wynoszą około 1200 zł (zależnie od wartości urządzeń), natomiast mieszkańcy o skromniejszym budżecie mogą opłaty dzierżawne wnosić w ratach. Marklowice nie pomijają również tych, którzy samodzielnie wymienili instalacje grzewcze, ci mieszkańcy mogą liczyć na ulgi w podatku od nieruchomości.
Trzeba przyznać, że działania gminy Marklowice to pełen wachlarz możliwości, od dotacji przez ulgi podatkowe po dzierżawę. Ta niewielka gmina, licząca zaledwie 5173 mieszkańców, doskonale radzi sobie z pozyskiwaniem funduszy i organizacją przedsięwzięć, więc może warto kopiować ich pomysły.
Napisz komentarz
Komentarze