Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 27 listopada 2024 03:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Nie jesteśmy zielonymi płucami regionu

W styczniu Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska uruchomił stację monitorującą jakość powietrza w Lubaniu. Sami, na bieżąco możemy sprawdzić czym oddychamy. I niestety nie jesteśmy zielonymi płucami regionu. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego PM10 wystąpiły dwadzieścia razy. W tym 7 lutego o godzine 1.00 przekroczono ją o 854%.
Nie jesteśmy zielonymi płucami regionu

Nie trzeba być omnibusem, aby wiedzieć, że zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na cały organizm. Najszybciej odczuwają to dzieci i osoby starsze, jednak problem dotyczy każdego. Jak pokazują badania GUS, zachorowalność na choroby układu oddechowego w powiecie lubańskim jest o 2% wyższa niż w całym kraju i stale rośnie. Smog nie jest ich jedyną przyczyną, niemniej jednak bezpośrednio przekłada się na jakość życia i zdrowia. Nie tylko lubanianie mogą monitorować jakość powietrza, czujnik znajduje się również w Leśnej.

Samorządy w całym kraju podejmują szereg działań, aby poprawiać jakość powietrza. Od kontroli mieszkańców czym palą w piecach przez dotowanie ekologicznych źródeł ciepła, rozbudowę transportu zbiorowego po intensywne akcje edukacyjne. Niestety lubański magistrat nie przewiduje dotacji na wymianę „kopciuchów”. W naszym najbliższym sąsiedztwie na takie dofinansowanie mogą liczyć mieszkańcy Leśnej czy gminy wiejskiej Lubań. Choć nie są to bajońskie sumy, to od czegoś trzeba zacząć. Działania lubańskich włodarzy jak na razie ograniczają się do analizy pomiarów stacji monitorującej.

W tym roku nie ma w budżecie środków na podjecie takich działań. Dane stacji pomiarowej będą dla nas ważną informacją w planowaniu działań na następne lata – mówi Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.

Jest jednak gmina w Polsce, która nie dość, że od blisko 20 lat walczy ze smogiem to stosuje programy na każdą kieszeń. Doświadczenia gminy Marklowice w województwie śląskim pokazują, że lekarstwem na „kopciuchy” może być dzierżawienie mieszkańcom ekologicznych pieców. Rozwiązanie dość skomplikowane administracyjnie, a jednak się udaje. Gmina Marklowice, równorzędnie do dotacji na wymianę starych kotłów węglowych na gazowe, zakupiła nowoczesne kotły węglowe, które dzierżawi mieszkańcom. Opłaty za dziesięcioletnią dzierżawę wynoszą około 1200 zł (zależnie od wartości urządzeń), natomiast mieszkańcy o skromniejszym budżecie mogą opłaty dzierżawne wnosić w ratach. Marklowice nie pomijają również tych, którzy samodzielnie wymienili instalacje grzewcze, ci mieszkańcy mogą liczyć na ulgi w podatku od nieruchomości. 

Trzeba przyznać, że działania gminy Marklowice to pełen wachlarz możliwości, od dotacji przez ulgi podatkowe po dzierżawę. Ta niewielka gmina, licząca zaledwie 5173 mieszkańców, doskonale radzi sobie z pozyskiwaniem funduszy i organizacją przedsięwzięć, więc może warto kopiować ich pomysły.


Nie jesteśmy zielonymi płucami regionu

Nie jesteśmy zielonymi płucami regionu

Nie jesteśmy zielonymi płucami regionu

Nie jesteśmy zielonymi płucami regionu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Herakliusz 22.02.2018 18:55
WHO opublikował raport o zanieczyszczeniu powietrza. Polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w UE. Tymczasem narodowe priorytety to drażnienie Niedźwiedzia, targi z Żydami o holokaust, przetargi z Ukrainą, budowa pomników smoleńskich, dotacje dla toruńskiego szamana i inne darowizny dla Kościoła, manipulowanie w prawie i ustawianie oraz premiowanie kadr pod nadchodzące wybory.Ot - "dobra zmiana"

Kris 22.02.2018 11:52
https://uploads.disquscdn.c...Przedstawienie wyników na wspólnym wykresie nie pozostawia w tym wypadku cienia wątpliwości. Masakra.

Hrykliusz 22.02.2018 10:12
Skoro jest już tak nakręcone że gminy Leśna i Lubań będą miały dopłaty to prosił bym o zasięgnięcie informacji publicznej na temat:- ile wniosków wpłynęło o dotację- ile z tych osób które otrzymały dotację jest pracownikami, krewnymi pracowników urzędów bądź radnychPrzed wyborami tej informacji nie podadzą, powód wiadomy. Pozatym są w gminie Lubań olszyna Leśna przyłącza gazu ziemnego może by gminy zebrały podpisy mieszkańców i podjęły działania aby gaz ziemny doprowadzić do domów zainteresowanych mieszkańców. Jest to w tej chwili najtańsza opcja ogrzewania domów a piec jest tańszy niż na ekogroszek, bo gaz w zbiorniku przy domu wychodzi już dużo drożej i się nie opłaca.

Gali-leon 22.02.2018 22:16
Wszelkie dopłaty EKO - do docieplania, do geotermii, pomp cieplnych, modernizy węzłów cieplnych i kotłowni, wymiany pieców, solarów, rekuperatorów, wymiany okien w klasztorach, do energii elektrycznej (na kt. Kościół ma kilkudziesięcio% upusty a oświetlenie obiektów sakramenckich - za darmola bo płaci miasto i gmina, czyli mieszkańcy nie w 100% będący przecież łatwowiernymi tegoż Kościoła!!) i co tam byście sobie drodzy patafiano-obrzygatele zamarzyli mają swego pierwszorzędnego biorcę - jedyniesłuszny Kościół poza którym nie masz Podlaku zbawienia - i przed pierwszorzędnością którego w podbieraniu wszystkiego wszystkim zewsząd też... Idę o zakład, że gdyby Ludzkość - a Polactwo w szczególności - znalazło kiedyś w Kosmosie diamentową planetę zdatną do ściągnięcia i eksploracji - diamenty poszłyby na korony M.Boskich Wszelakich, na niezliczone ołtarze itp. nieprzebrane potrzeby 1051 lat objadającego i okradającego swoje dzieci Ojczyma naszego i Macochy naszej - Krk. Poszperajcie w Sieci i zobaczcie, ile dotacyjnych milionów bierze od swoich potyliczno-politycznych absztyfikantów toruński Marabut a poznacie prawdę-cząsteczkę Prawdy która wyzwala/być dymanym w [....] nie pozwala...

Herakliusz 23.02.2018 12:53
https://uploads.disquscdn.c... I słusznie - będą chociaż zęby zdrowsze!

Zgaga 23.02.2018 16:40
należy dodać, że to podręcznik do religii dla klas V

Cap Alpone 21.02.2018 21:07
zawsze mogą obligacje na ten cel wypuścić.

Verenne 21.02.2018 18:55
Ludzie nie umieją palić w piecach - to prawda. Akcja edukacyjna by się przydała.Ale i tak dotacje i wsparcie nie tylko do wymiany pieców, ale i termoizolacji budynków powinny być. Gdzie jest wsparcie dla alternatywnych źródeł energii? To w skali kraju powinno być rozwiązane.Do tego drogi węgiel dobrej jakości, drogi gaz, drogi prąd - masakra! Jak ma nie być smogu?

Lubaniak 21.02.2018 18:09
Może zacząć od wymiany burmistrza na tego z Marklowic?.

Herakliusz 21.02.2018 18:59
Razem z patronującą opiekunką miasta świętą Magdaleną. Tylko jest problem. Z kandydatem na burmistrza z pewnością nie bo parcie będzie ogromne - problem ze święta patronką albowiem Kościół jeszcze się takiego od czystego powietrza nie dorobił. Mają jakiegoś św. Rocha - ale on jest od morowego powietrza no ale jako źródła rozprzestrzeniania się epidemii dżumy, czarnej ospy, cholery, tyfusu i innych, ostro zakaźnych chorób. Nawet nie mają modlitwy o czyste powietrze.Nie ma co zatem polegać na Opatrzności tylko brać się do roboty. To niewiele kosztuje a Lubań stanie się najczystszym miastem Rzeczypospolitej. mamy ku temu warunki - bez zatruwającego oddychanie przemysłu w promieniu wielu kilometrów.

z Lubania 21.02.2018 17:04
A przecież u nas ponoć nie ma kłopotu ze smogiem?! Wszyscy palą ekologicznie itp. Czy SM przyłapała kogoś na paleniu w piecu śmieciami? Jeśli nie to problemu jak widać nie ma. A palenie węglem od góry? Skąd ludzie mają wiedzieć co to jest. Czemu skrzynki na listy są zarzucane jakimiś ulotkami z marketów, a nie można w nich znaleźć żadnej edukacyjnej broszury? Może warto zacząć od najprostszych sposobów?

eko 21.02.2018 15:43
pod koniec tygodnia będzie jeszcze lepiej

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama