Jak informują bolesławieccy dziennikarze, w kilku tamtejszych firmach pojawili się kontrolerzy z Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, którzy sprawdzają rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.
Warto wiedzieć, że przedsiębiorcy, którzy posiadają w firmach odbiorniki RTV w każdej chwili mogą się spodziewać kontroli. Kontrolerzy sprawdzają, czy jest wypełniany obowiązek rejestracji odbiorników, a w przypadku gdy są odbiorniki są zarejestrowane – czy uiszczane są opłaty abonamentowe.
W 2018 r. opłata abonamentowa za 1 miesiąc wynosi:
- za radioodbiornik - 7,00 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, to opłata za 12 miesięcy wyniesie 84,00 zł),
- za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny - 22,70 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, to opłata za 12 miesięcy wyniesie 272,40 zł).
Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia miesiąca, za który opłata jest należna. Może być ona uiszczona z góry za cały rok albo za wybrane miesiące.
Naruszenie obowiązków skutkuje surowymi sankcjami finansowymi. W razie stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika RTV kontrolerzy mogą nałożyć karną opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznego abonamentu za każdy z nich. Firmy, broniąc się przed uiszczeniem karnych opłat, argumentują, że wprawdzie mają odbiornik, ale z niego nie korzystają. Taka linia obrony nie przynosi jednak zakładanego efektu, gdyż w ustawie o opłatach abonamentowych przyjęto rozwiązanie, że posiadanie odbiornika oznacza korzystanie z niego.
Rejestracji odbiorników powinien dokonać właściciel a także leasingobiorca jako posiadacz (dysponent) samochodów, a tym samym zamontowanych w nich radioodbiorników.
W sytuacji używania prywatnego odbiornika radiowego lub telewizyjnego przez pracownika w miejscu pracy odpowiedzialność za brak jego rejestracji ponosi pracodawca. Pracodawca, by uniknąć opłat, powinien zakazać pracownicom używania niezarejestrowanych odbiorników w pracy. Może też zobowiązać pracowników do rejestracji prywatnego odbiornika na pracownicze dane osobowe i adres firmy oraz do wnoszenia opłat.
Opłata przedawnia się po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin jej płatności.
Poczta nie musi uprzedzić o kontroli.
Gdy słuchamy radia lub oglądamy TV na urządzeniu wielofunkcyjnym (tablecie, komputerze, telefonie) nie ma podstaw do naliczenia opłaty abonamentowej.
Napisz komentarz
Komentarze