Data 12 lutego nie jest przypadkowa i odnosi się do opatentowania przez Lewisa Edsona Watermana pierwszego wiecznego pióra, co miało miejsce w 1884 roku w Nowym Jorku. Jednak wieczne pióro jest znacznie starsze niż mogłoby się wydawać. Jak podaje Wikipedia wieczne pióro powstało wcześniej niż ołówek. W 1922 roku Howard Carter odnalazł w grobowcu Tutenchamona pierwsze narzędzie pisarskie, które przypominało obecne pióra wieczne. Była to zaostrzona z jednej strony trzcinowa rurka umieszczona w miedzianej oprawce z atramentem. Podobne pióra zostały odnalezione podczas wykopalisk w dolinie rzeki Bazar-darii w Pamirze. Do końca XVIII wieku popularne były pióra gęsie, których największą wadą była konieczność częstego ścinania końcówki, aby nadać jej stożkowy kształt umożliwiający pisanie. W 1508 roku w pracach Leonarda da Vinci pojawiły się projekty przyrządów pisarskich z zapasem atramentu.
W 1707 roku Nicolas Bion, nadworny inżynier Ludwika XIV, wynalazł wieczne pióro pozwalające pisać nieprzerwanie przez dłuższy czas. W latach 1808/1809 powstały pierwsze zaawansowane pióra metalowe. Nie stały się one popularne ze względu na wysoką cenę. Dopiero w 1822 roku zaczęto je produkować maszynowo za sprawą Samuela Harrisona, który ok. 1780 roku zbudował prototyp pióra. W 1884 roku Lewis Waterman (założyciel firmy Waterman) opracował system „zasilania kanalikowego”, który zapobiegał robieniu kleksów dzięki regulacji dopływu atramentu. Ważnym etapem w rozwoju produkcji piór było wynalezienie nowych materiałów, które posłużyły do wytwarzania korpusu pióra (były to m.in. ebonit (w 1839 roku) i celuloid (w 1870 roku), oraz opracowanie przez firmę Parker specjalnego systemu uniemożliwiającego samorzutne ściekanie atramentu ze stalówki.
Starsze pokolenie Polaków doskonale pamięta jak w szkole do pisania używało się piórko. Chyba każdy miał choć jednego kleksa z atramentu w zeszycie. Chociaż dziś pióro zostało wyparte przez długopis, ten szlachetny przyrząd do pisania wciąż ma swoich zwolenników. Nie da się ukryć, że litery stawiane piórem na papierze wyglądają o wiele ładniej niż te długopisem. Dobrej jakości pióro wietrze może sporo kosztować i stanowi doskonały prezent.
Napisz komentarz
Komentarze