Nabór wniosków rusza 7 lipca br. Placówki, które otrzymają dofinansowanie w ramach konkursu, wykorzystają środki w przyszłym roku szkolnym. Pieniądze przeznaczyć będzie można na wybrane cele związane z ułatwieniem uczniom powrotu do nauczania stacjonarnego, integracją, budowaniem relacji oraz zmniejszaniem negatywnych skutków pandemii koronawirusa, które najmłodsi Dolnoślązacy odczuli szczególnie mocno.
W ostatnich miesiącach dzieci nie miały osobistego kontaktu ze szkołą, rówieśnikami i nauczycielami, dlatego tym programem chcemy im to w pewien sposób wynagrodzić. Jestem przekonany, że to wsparcie finansowe pomoże w przygotowaniu ciekawej oferty edukacyjnej dla naszych najmłodszych. W ten sposób zadbamy także o kształtowanie i wzmacnianie tożsamości regionalnej, ponieważ planujemy zaangażować we wspólne działania nasze jednostki kultury – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Miliony dla dolnośląskich szkół
Wnioski o dofinansowanie mogą składać organy prowadzące daną szkołę. Całkowita wartość konkursu to aż 25 mln zł, a pieniądze pochodzić będą ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.
Samorząd województwa w realizację działań planuje zaangażować podlegające mu instytucje kultury, które przygotują na ten cel specjalną ofertę dla dzieci oraz Koleje Dolnośląskie, które realizowałyby przewozy w ciekawe miejsca w naszym regionie.
Po wielu miesiącach izolacji musimy zmierzyć się z wyzwaniem powrotu dzieci do szkół. Ostatni czas nie sprzyjał efektywnej pracy, a także tak ważnym w rozwoju kontaktom interpersonalnym. Dlatego chcemy pomóc we wzbogaceniu oferty edukacyjnej, a także niezwykle istotnego w obecnej sytuacji wsparcia psychologicznego dla najmłodszych – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Na co przeznaczyć pieniądze?
O wykorzystaniu przyznanego dofinansowania zdecydują dyrektorzy i grono pedagogiczne danej szkoły. Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki.
Placówki zgłoszone do projektu otrzymają środki finansowe między innymi na organizację wycieczek poza teren szkoły, a także ciekawych warsztatów, laboratoriów czy kółek zainteresowań. Pandemia koronawirusa i wynikająca z niej konieczność izolacji negatywnie wpłynęła na wszystkich uczniów, ale zwłaszcza tych najmłodszych. Należy temu przeciwdziałać i wesprzeć ich w powrocie do nauczania stacjonarnego. Pieniądze z naszego programu będzie można więc także wykorzystać na opiekę psychologiczną oraz zajęcia wyrównawcze i indywidualne – mówi Teresa Zembik, radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
Autorzy projektu mają nadzieję, że dodatkowe pieniądze zainspirują grona pedagogiczne do organizacji zajęć i wycieczek po Dolnym Śląsku, aby uczniowie zmienili nieco otoczenie i mieli szansę obcowania z przyrodą.
Napisz komentarz
Komentarze