Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 28 listopada 2024 01:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Porozumienie w sprawie Turowa

Wobec trudnej sytuacji związanej z decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wstrzymującej wydobycie węgla brunatnego w Turowie, wspólnie z Hetmanem Kraju Libereckiego Martinem Putą zorganizowaliśmy spotkanie polsko-czeskiej grupy roboczej. Podczas wczorajszych rozmów w Libercu, w uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim, wypracowaliśmy porozumienie w tej sprawie. Naszym wspólnym celem jest zachowanie tysięcy miejsc pracy w kompleksie wydobywczym w Turowie.
Porozumienie w sprawie Turowa

Dzięki partnerskim relacjom z Hetmanem Kraju Libereckiego Martinem Putą, z naszej inicjatywy, spotkaliśmy się wczoraj w Urzędzie Krajskim Kraju Libereckiego. W rozmowach uczestniczyli: Wiceminister Środowiska Republiki Czeskiej Vladislav Smrž, reprezentujący polski rząd Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artur Soboń oraz Wanda Buk – Wiceprezes PGE S.A.

Pozostając w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem KPRM Michałem Dworczykiem oraz ministrem Klimatu i Środowiska Michałem Kurtyką, rozmawialiśmy o warunkach, na jakich Republika Czeska wycofa skargę na Polskę w sprawie eksploatacji kopalni Turów. Równolegle w Brukseli trwały negocjacje premiera RP Mateusza Morawieckiego i premiera Republiki Czeskiej Andreja Babisza.

Po kilkugodzinnej dyskusji wypracowaliśmy mapę drogową, która zaprowadzi nas do wyjścia z zaistniałego impasu. Na mocy porozumienia Rzeczpospolita Polska będzie współfinansowała inwestycje proekologiczne na polsko-czeskim obszarze transgranicznym o łącznej wartości ok. 45 mln euro. Istotną rolę w wydatkowaniu tych środków odegrają Samorząd Województwa Dolnośląskiego i Kraj Liberecki. Powstanie także grupa ekspercka, która monitorować będzie skutki eksploatacji odkrywki.

W najbliższym czasie polsko-czeskie zespoły, w których skład wchodzą przedstawiciele środowisk rządowych i samorządów, zajmą się wypracowaniem ostatecznych warunków umowy międzyrządowej kończącej spór wokół funkcjonowania kopalni Turów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

oiu 25.05.2021 16:33
wojenka o wodę , na naszym terenie

Realista 25.05.2021 12:51
To wszystko robione jest pod publikę, teraz niby załatwili a zaraz wybory i CO ????? są wyborcy. Tylko nie widzą że tak dalej nie będzie i tak ją zamkną i tak zamkna nie dziś to jutro

Igor ® 25.05.2021 11:07
Kasa wszystko załatwia, nawet pro-eko ... 1 Zbudować el atomową (bo jesteśmy 100 lat za afroamerykanami z afryki) 2 Czesi niech oddadzą nasze hektary Proste jak drut, chyba, że trzeba przeprać kilkanaście mld przez kilka kieszeni tzw. " Pratnerskim relacjom"

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama