Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:15
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Koniec z obchodzeniem zakazu handlu w niedzielę. Rząd ma na to projekt

Polacy przyzwyczaili się już, że pomimo obowiązującego zakazu handlu w niedzielę, niektóre sklepy nadal są otwarte. Wszystko za sprawą luki w prawie, która zezwala tego dnia na działalność placówek pocztowych. Sklepy, podpisując umowę z przewoźnikami, mogą otwierać swoje drzwi również dla osób, które chcą zrobić zakupy. Ten sposób nie spodobał się PiS, dlatego wkrótce przedsiębiorcy będą musieli podporządkować się nowym zasadom.

Autor: iStock

PiS reaguje

Dziennik Gazeta Prawna opublikował rozmowę, w której Janusz Śniadek zdradza szczegóły nadchodzących zmian. Poseł przyznaje, że działanie uniemożliwiające korzystanie z furtki, jaka umożliwia niedzielny handel pod pretekstem usług pocztowych, jest niezbędne.

„Dostaliśmy zielone światło na zmianę przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Nowelizacja ustawy jest już gotowa, na początku lipca trafi do Sejmu.” – wyjaśniał DGP Janusz Śniadek.

Poseł PiS podkreślił też, że działalność handlowa w niedzielę niekorzystnie wpływa na pozostałe sektory, które ucierpiały w wyniku pandemii. Zamknięcie sklepów ma według polityka spowodować, że zyskają m.in. hotele, restauracje, kina i teatry.

Co się zmieni?

Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę zawiera nową definicję. „Działalność przeważająca” to jedyna droga, która pozwoli teraz na otwieranie placówek. Jeżeli kontrola wykaże, że usługi pocztowe stanowią mniejszość, działanie handlowe punktu uznane zostanie za bezprawne.

Teraz zostanie wprowadzony wymóg, aby w miesiącu poprzedzającym kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy, łączne wpływy z działalności określanej jako ‘przeważająca’ wynosiły ponad 50 proc.” – tłumaczy Janusz Śniadek.

Wymóg prowadzenia ewidencji przychodów z podziałem na działalność ma być narzędziem, które pomoże Państwowej Inspekcji Pracy ustalić, czy przedsiębiorstwo posiada prawo do ulgowego traktowania. W przepisach zostanie też doprecyzowane, kto może wykonywać pracę w obiekcie handlowym ostatniego dnia tygodnia. Nieoficjalnie wiadomo, że mają to być właściciele lub członkowie ich rodzin, pod warunkiem, że ci ostatni udzielą pomocy nieodpłatnie.

Projekt trafi do sejmu na początku lipca, jednak poseł Śniadek zdradza, że nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze przed końcem wakacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Katolik 30.06.2021 14:05
Jakie zakupy w niedzielę?! Do Kościoła, na tacę dawać! Przecież muszą się odkuć po lockdown'ie!

Igor ® 30.06.2021 12:10
Rozpędzamy gospodarkę.. na tacy!

PL 30.06.2021 11:41
Ludzie przy każdej okazji pokazują, że chcą robić zakupy w niedzielę na co rząd przy każdej okazji pokazuje jak głęboko ma ich w d****.

MałaMi 30.06.2021 13:11
Rząd ogólnie ma nas w d...

Logik 30.06.2021 16:32
Do MałaMi. Rząd ma nas w d....?, i dlatego dał 500+, a babci i dziadziowi 13-tkę, i 14-stkę?. Zlikwidował PIT dla młodych, podniósł płacę minimalną i stawkę godzinową?. Ale ma nas a raczej was w d....?.

PL 30.06.2021 20:44
Tak, dokładnie dlatego. Kupił sobie elektorat nierobów i emerytów, a na resztę się wypiął.

zulu 30.06.2021 14:05
Macie robić zakupy na jedynie słusznej stacji paliw.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama