Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 20:54
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

GIF wycofuje z obrotu popularny lek. Sprawdź, czy masz go w apteczce

Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega, że jeden z popularnych leków został wycofany z obrotu. Powodem jest wada jakościowa. W składzie wykryto zanieczyszczenie niepożądaną substancją. Jeśli masz go w domu, koniecznie odnieś do apteki.
GIF wycofuje z obrotu popularny lek. Sprawdź, czy masz go w apteczce

Autor: iStock

Popularny lek obniżający cholesterol

GIF poinformował, że w wyniku przeprowadzonych kontroli, w jednym z popularnych leków obniżających poziom cholesterolu, wykryto obecność kwasu salicylowego oraz acetylosalicylowego. Ponieważ składniki te mogą oddziaływać na organizm, urząd podjął decyzję o wycofaniu z obrotu całej serii medykamentu.

O jaki produkt chodzi?

Apo-Simva 40 to lek, który stosuje się w walce ze zbyt wysokim cholesterolem oraz zapobiegawczo, kiedy istnieje ryzyko związane z chorobami układu sercowo – naczyniowego (np. zawał lub miażdżyca naczyń serca). GIF wskazuje konkretną partię produktu. Osoby, które są w jego posiadaniu, mogą sprawdzić czy został on wycofany z obrotu, weryfikując zgodność wszystkich, poniższych informacji:

Nazwa produktu: Apo-Simva 40 - tabletki powlekane

Moc: 40 mg

Podmiot odpowiedzialny: Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.

Wielkość opakowania: 30 tabl.

Numer serii: 10620

Termin ważności: 30.06.2023 r.

Jakie są niepożądane działania ujawnionych składników?

Acetylosalicylany
są znane z dobroczynnego działania (np. przeciwbólowego i przeciwzapalnego), jednak jak każdy wyrób farmaceutyczny, mogą powodować niepożądane reakcje. Ze stosowania preparatów stworzonych przy ich użyciu powinny zrezygnować kobiety miesiączkujące (może spotęgować krwawienie); dzieci poniżej 12 r.ż. (powodują niebezpieczny obrzęk mózgu oraz niewydolność wątroby, określane Zespołem Reye’a); osoby cierpiące na astmę (powoduje duszności); pacjenci, którzy mają problemy z krzepnięciem krwi, w tym osoby czekające na zabieg lub operację (kwas acetylosalicylowy działa na nią rozrzedzająco); cukrzycy (wchodzi w reakcję z lekami); matki karmiące piersią (substancja przenika do mleka, mogąc zaszkodzić również dziecku).

Kwas salicylowy bywa przyczyną reakcji uczuleniowej, która objawia się poprzez nasilony kaszel, duszności i zmiany skórne.

Wadliwy lek należy zanieść do najbliższej apteki i umieścić w pojemniku przeznaczonym na medykamenty, które zostaną poddane utylizacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama