Obok grilowania, to chyba jeden z bardziej lubianych sportów narodowych - grzybobranie. Większość z nas przepada za spacerami po grzyby, ale z wiedzą na ich temat bywa różnie. Dlatego jak już mamy pełny koszyk, warto sprawdzić co wyląduje w grzybowej. Podobnie do lat ubiegłych, można skonsultować swoje zbiory z pracownikiem lubańskiego sanepidu. W dni urzędowania, w godzinach porannych można skorzystać z porad klasyfikatora grzybów świeżych. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące. Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lubaniu prowadzi poradnictwo grzybowe dla osób zbierających grzyby na własne potrzeby oraz dla osób sprzedających grzyby zebrane w lesie.
W dobie koronawirusa konieczne jest umówienie się z jednodniowym wyprzedzeniem. Dokonać można tego telefonicznie pod numerem: 75 646 66 97.
Jak bezpiecznie sprzedać grzyby?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz. U. z 2011 r. nr 115, poz. 672) grzyby świeże wolno sprzedawać:
- wyłącznie w placówkach handlowych lub na targowisku
- pod warunkiem uzyskania atestu na grzyby świeże wydanego przez klasyfikatora lub grzyboznawcę.
W celu uzyskania atestu należy przynieść do oceny wszystkie grzyby przeznaczone do sprzedaży. Atest obejmuje badaną partię, której maksymalny okres przechowywania wynosi 48 godzin w temperaturze do 10°C. Poradnictwo grzybowe i wydawanie atestów na świeże grzyby wprowadzane do obrotu jest bezpłatne.
Poradnik dla miłośników zbierania grzybów przygotowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze