Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 02:13
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Grzyby można sprawdzić, podpowiadamy gdzie to zrobić

Wystarczy rano podjechać na spacer po okolicznych lasach, a na pewno spotkacie grzybiarzy. Choć w tym roku grzybów jest raczej jak na lekarstwo, to i tak warto pójść do lasu.
Grzyby można sprawdzić, podpowiadamy gdzie to zrobić

Autor: pixabay

Obok grilowania, to chyba jeden z bardziej lubianych sportów narodowych - grzybobranie. Większość z nas przepada za spacerami po grzyby, ale z wiedzą na ich temat bywa różnie. Dlatego jak już mamy pełny koszyk, warto sprawdzić co wyląduje w grzybowej. Podobnie do lat ubiegłych, można skonsultować swoje zbiory z pracownikiem lubańskiego sanepidu. W dni urzędowania, w godzinach porannych można skorzystać z porad klasyfikatora grzybów świeżych. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące. Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lubaniu prowadzi poradnictwo grzybowe dla osób zbierających grzyby na własne potrzeby oraz dla osób sprzedających grzyby zebrane w lesie.

W dobie koronawirusa konieczne jest umówienie się z jednodniowym wyprzedzeniem. Dokonać można tego telefonicznie pod numerem: 75 646 66 97.

Jak bezpiecznie sprzedać grzyby?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz. U. z 2011 r. nr 115, poz. 672) grzyby świeże wolno sprzedawać:

  • wyłącznie w placówkach handlowych lub na targowisku
  • pod warunkiem uzyskania atestu na grzyby świeże wydanego przez klasyfikatora lub grzyboznawcę.

W celu uzyskania atestu należy przynieść do oceny wszystkie grzyby przeznaczone do sprzedaży. Atest obejmuje badaną partię, której maksymalny okres przechowywania wynosi 48 godzin w temperaturze do 10°C. Poradnictwo grzybowe i wydawanie atestów na świeże grzyby wprowadzane do obrotu jest bezpłatne.

Poradnik dla miłośników zbierania grzybów przygotowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego TUTAJ.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama