Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 16:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Tajemniczy klient sprawdził czy nieletni mogą kupić alkohol w Lubaniu

Centrum Działań Profilaktycznych przeprowadziło badanie na temat dostępności alkoholu dla nieletnich. Młody mężczyzna jako tajemniczy klient odwiedził 56 lubańskich punktów sprzedaży alkoholu, w 24 kupił go bez żadnego problemu.
Tajemniczy klient sprawdził czy nieletni mogą kupić alkohol w Lubaniu

Autor: Obraz StockSnap z Pixabay

Program Centrum Działań Profilaktycznych został przeprowadzony w Lubaniu we wrześniu. Jego celem było przede wszystkim ograniczenie sprzedaży nieletnim alkoholu i zwiększenie świadomości sprzedawców. Według Fundacji przeprowadzającej kontrolę, wynik lubańskiego badania w skali kraju jest zupełnie niezły, choć pokazuje, że nieletni z zakupem alkoholu w mieście nie maja większych problemów. 

56 punktów sprzedaży alkoholu na terenie miasta odwiedził odpowiednio przeszkolony 18-latek, o znacznie młodszym wyglądzie i zachowaniu budzącym uzasadnione wątpliwość co do jego pełnoletności. Zawsze towarzyszył mu trener. Młody mężczyzna, jako tajemniczy klient próbował kupić alkohol z pominięciem okazania dowodu tożsamości. W 28 przypadkach sprzedawcy nie ulegli jego zapewnieniom i nie sprzedali mu alkoholu. W 24 punktach nikt nie zapytał młodego człowieka o dowód. Bezpośrednio po próbie zakupu wkraczał trener, który podczas krótkiego szkolenia uświadamiał sprzedawcom poważne konsekwencje sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. Zabieg taki jest wyjątkowo skuteczny i sprawia, że sprzedawcy stają się bardziej wyczuleni na wiek klientów. Najczęściej sprzedawcy weryfikują wiek klientów "na oko", co może być mylące.

Podsumowując, w 54% punktów sprzedaży alkoholu w naszym mieście sprzedawca chciał potwierdzić wiek młodo wyglądającego klienta, zanim sprzedał mu alkohol. W skali kraju jest to niezły wynik, który potwierdza również, jak ważne są regularne kontrole i szkolenia w tym zakresie, dlatego sprzedawcy mogą spodziewać się kolejnych wizyt tajemniczego klienta w Lubaniu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kinksajz 11.11.2021 19:06
U mnie na ksieginkach pikulca każdy kupi, bez znaczenia czy letni czy nieletni. Kafebiba piko dla każdego!

LiDL 11.11.2021 14:59
W Lidlu natomiast notorycznie sprawdzaja dowody osobą po 30... czy to jest legalne?

Jakmar 11.11.2021 17:36
Osobom

Weronika_K 12.11.2021 09:39
Legalne bo tak stanowi ustawa. Skoro sprzedaż jakiegoś towaru - w tym przypadku alkoholu - jest reglamentowana ze względu na ustanowione kryteria, to warunkiem zakupu jest ich spełnienie. Czy to jest już jasne głombie pospolity?

piotr 10.11.2021 18:31
Tych co sprzedają w sklepach prywatnych zabrać licencje a w sklepach państwowych zwolnić ekspedientkę że nie pyta o dowód to nie tylko alkohol ale fajki też.

Zorientowana 10.11.2021 08:28
Takie działania nazywają się profilaktyką uzależnień. Są to szkolenia dla sprzedawców alkoholu, aby wyczulić ich na to, żeby jednak osobom niepełnoletnim alkoholu nie sprzedawali i zachowali czujność w postaci sprawdzenia dowodu osobistego. Takim sprzedawcom grożą sankcje, jest to między innymi pozbawienie go zezwolenia na sprzedaż alkoholu w swoim sklepie.

Try me 10.11.2021 05:07
Chwila... Jeżeli dobrze rozumiem to gość który był tajemniczym klientem miał osiemnaście lat a oni mu sprzedali alkohol po czym podchodzi do nich drugi gość i zaczyna się sapać? Czyli dostają po *** za to że pomimo rzekomego "młodego wyglądu" ocenili dobrze wiek kupujacego?

kawa 09.11.2021 22:33
Dlaczego nie podano , w których sklepach sprzedano młodemu alkohol i czy były jakieś wyciągnięte konsekwencje sprzedającym. bla bla

Jakaś lipa. 09.11.2021 17:51
Eeeeeetam, co to za akcja?! Bez mandatów czy wniosków o ukaranie do sądu czy też bez cofnięcia koncesji na alkohol? Lipa, szkoda prądu.

Mecenas 09.11.2021 16:56
Małoletni a nie nieletni. Jak sie używa pojęć z dziedziny prawa to należy te dwa pojęcia odróżniać. Małoletni – to osoba która nie ukończyła 18 roku życia (art. 10 kodeksu cywilnego) – i pojęcie to występuje również w procesie karnym wobec osób np. świadków czy pokrzywdzonych; Nieletni – to osoba quasi „podejrzana-oskarżona”, która w chwili popełnienia czynu zabronionego nie ukończyła 17 lat art. 10 §1 k.k. Czynów popełnionych przez osoby nieletnie nie nazywa się przestępstwami i osoby takie nie podlegają odpowiedzialności karnej jak dorośli - stosuje się wobec nich środki przewidziane w ustawie z 1982 r o postępowaniu w sprawach nieletnich.

gdshae 09.11.2021 16:47
I co z tego że im nie sprzedadzą jak za rogiem stoi pan żul i za złotówkę wyświadczy im tę przysługę XD bezsensowna akcja

Sprzedawca 09.11.2021 20:39
Otóż to. Żul, starszy kolega, który ma dowód (wydany przed kilkoma dniami). Walka z wiatrakami.

Lucjusz 12.11.2021 09:41
Trzeba o tym też wiedzieć, że ple pan żul za udostępnienie alkoholu małoletniemu ponosi odpowiedzialność karną.

Mix 09.11.2021 16:25
Ibisza do dziś wszędzie proszą o dowód. . . Zawyża on tą średnią krajową . . .

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
Andrzejki
sport
Festiwal Kobiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama