Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 23 lutego 2025 19:25
Reklama włączenie społeczne
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

3881 godzin akcji ratowniczych

Wybierając się na wycieczkę w Karkonosze mało kto bierze pod uwagę, że może być potrzebna pomoc GOPR-u. Przecież to łagodne i niewielkie góry, a jednak w 2021 roku karkonoscy goprowcy udzielili pomocy turystom aż 607 razy, przy ośmiu akcjach konieczne było wsparcie śmigłowca. Jak podkreślają ratownicy, najczęściej przyczyną wypadków jest słabe przygotowanie i właśnie lekceważenie górskich warunków.
3881 godzin akcji ratowniczych

Autor: Robert Urbaniak.Photo

Rok 2021 był dla karkonoskich goprowców bardzo pracowity, na ilość wypadków w górach oczywisty wpływ ma natężenie ruchu turystycznego, a trzeba przyznać, że Karkonosze w ubiegłym roku przeżywały istne oblężenie.

W Karkonoskiej Grupie GOPR pracuje 22 ratowników zawodowych i 139 ratowników ochotników, w ciągu ostatniego roku grupa powiększyła się o dwie ratowniczki i dziewięciu ratowników, a staż kandydacki rozpoczęło 19 osób. 161 czynnych ratowników spędziło 10 081 godzin na społecznych dyżurach w górach, a działania ratownicze prowadzone były przez 3 881 godzin. Przeprowadzono 607 akcji, co oznacza, że statystycznie ratownicy interweniowali 1,6 raza dziennie. Oczywiście największa ilość wypadków przypada na okresy największego natężenia ruchu turystycznego. Łącznie karkonoska grupa przeprowadziła 66 interwencji, 107 wypraw i 434 akcje – 62 to akcje poszukiwawcze, w ośmiu przypadkach konieczne było wykorzystanie śmigłowca, a trzy akcje to akcje lawinowe.

O bezpieczeństwo w górach goprowcy dbają nieprzerwanie, podsumowanie roku pokazuje jak ważna jest ich praca i zaangażowanie, dlatego warto pamiętać o goprowcach decydując komu przekażemy 1% podatku w rocznym rozliczeniu podatkowym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jakim 16.01.2022 21:47
Brawa dla GOPR???

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Szczepienie
wystawa
konkurs
Magdalenki
spotkanie przy kawie
Warsztaty krawieckie
wernisaż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PapajTreść komentarza: Niech w końcu zaczną karać tych co jeżdżą dużo poniżej co pozwalają znaki to będzie mniej wypadkówData dodania komentarza: 23.02.2025, 17:56Źródło komentarza: Nowe fotoradary w regionie. Gdzie trzeba będzie zdjąć nogę z gazu?Autor komentarza: Leśna babaTreść komentarza: Dworzec za kilkanaście milionów bez linii kolejowej, który za darmo będą użytkować koledzy wiceburmistrza i burmistrza na odpłatne usługi. Ogrody deszczowe za kilkaset tysięcy, które świecą pustkami. Termomodernizacja szkoły za miliony, po której nadal jest w budynku zimno, a jakość wykonania woła o pomstę do nieba. Wyasfaltowana droga przez pola za kilka milionów, po której nie jeździ chyba nikt poza gośćmi do zaprzyjaźnionej agroturystyki. Można tak wymieniać i wymieniać.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 17:53Źródło komentarza: Spektakularne przykłady marnotrawstwa publicznych pieniędzy w PolsceAutor komentarza: StefanTreść komentarza: Lubańskie studzięki np. Ul Łużycka droga w miarę i zapadnięte studzieńki .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 17:27Źródło komentarza: Spektakularne przykłady marnotrawstwa publicznych pieniędzy w PolsceAutor komentarza: Stańczyk z Lubania.Treść komentarza: Fotoradary wracają do Straży Miejskiej. Straż Miejska to domena samorządu miejskiego. Kropka. Postanowione ustawowo. Bez sarkazmu.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 17:06Źródło komentarza: Nowe fotoradary w regionie. Gdzie trzeba będzie zdjąć nogę z gazu?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama