Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:45
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Przełomowy projekt polskich naukowców: trzecie zęby zamiast protez i implantów

Jeśli ich badania się powiodą, w przyszłości ubytki w uzębieniu będzie można zastąpić nowymi, naturalnymi zębami.
Dr hab. inż. Agnieszka Gadomska-Gajadhur

Autor: Politechnika Warszawska

W projekcie SteamScaf, sfinansowanym z pieniędzy Inicjatywy Doskonałości Uczelni Badawczej PW, udział biorą naukowcy z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badania wykazały, że ludzkie dziąsło ma zdolności regeneracyjne. Zadaniem ekspertów jest stworzenie z pobranych komórek zawiązki zęba – to pozwoliłoby „wyhodować” trzecie uzębienie.

Opatentowany sposób na innowację

Badania prowadzone są przez medyków, chemików i inżynierów materiałowych. Co istotne, wykorzystywane są do tego tzw. hodowle trójwymiarowe, które pozwalają z dużą dokładnością odwzorować warunki panujące w ludzkim organizmie za pomocą specjalnych rusztowań pozwalających komórkom na rośnięcie w sposób przestrzenny. Jest to autorski sposób badaczy z Politechniki Warszawskiej, który już został zgłoszony w urzędzie patentowym.

– Postawiliśmy hipotezę, że tkanki dziąsła są w stanie przekształcić się w inne struktury, a szczególnie konkretna grupa komórek macierzystych. Chcemy zbadać możliwości ich wykorzystania. Dowiemy się, jakiego rodzaju tkanki można z nich wytworzyć  – wyjaśnia dr hab. inż. Agnieszka Gadomska-Gajadhur z Wydziału Chemicznego PW, kierownik projektu SteamScaf.

Nie poprzestaną na zębach

Jeśli projekt przyniesie oczekiwane efekty, badacze spróbują wykorzystać swoje odkrycia w jeszcze jeden, równie ważny sposób – spróbują wyhodować pojedyncze neurony i fragmenty tkanki nerwowej. Dzięki temu pacjenci z urazami kręgosłupa powodującymi paraliż kończyn mogliby być poddawani przeszczepom.

– Nie ukrywam, że jest to chyba najtrudniejsza część projektu, ale skoro nasze dziąsło potrafi odbudowywać nerwy po usunięciu zęba, dlaczego nie spróbować tego zrobić – podkreśla Agnieszka Gadomska-Gajadhur.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hogsofwar 10.04.2022 13:05
Już kiedyś mieliśmy niezniszczalne samochody po uderzeniach i grafen niedawno , wszystko sprzedane !!! Jeżeli naprawdę coś się teraz uda też zostanie sprzedane !!! Niestety pieniądz żadzi światem

Dentysta 10.04.2022 10:26
Przecież Pirima Aprilis był 1 kwietnia...!

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama