Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 24 lutego 2025 07:10
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Urząd Skarbowy w Lubaniu wyjaśnia - zmiana formy opodatkowania za 2022 r.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy w 2022 r. opodatkowani byli tzw. podatkiem liniowym (19%) lub opłacali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mogą po zakończeniu roku wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Można tego dokonać składając PIT-36 albo PIT-36S. Jeżeli wcześniej podatnik złoży najpierw PIT-28 (PIT-28S) lub PIT-36L (PIT-36LS), to nie będzie już mógł wybrać skali podatkowej.
Urząd Skarbowy w Lubaniu wyjaśnia - zmiana formy opodatkowania za 2022 r.

Autor: Obraz LEANDRO AGUILAR z Pixabay

Zmiany w systemie podatkowym (Niskie Podatki) umożliwiły podatnikom, opodatkowanym w 2022 r. podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wybór skali podatkowej. Podatnicy , którzy wybiorą to rozwiązanie będą mogli rozliczyć się z zastosowaniem 12-proc. stawki PIT w pierwszym przedziale skali podatkowej za cały ubiegły rok.

Jeżeli podatnik złoży najpierw PIT-28 (PIT-28S) lub PIT-36L (PIT-36LS), to dla wykazanych w nich dochodów (przychodów) nie będzie mógł już wybrać skali podatkowej w PIT-36 (PIT-36S), nawet jeśli złoży PIT-36 (PIT-36S) w terminie.

Wyboru skali podatkowej mogą dokonać wyłącznie podatnicy, którzy korzystali z opodatkowania podatkiem liniowym przed 1 lipca 2022 r. Zaliczki za poszczególne miesiące albo kwartały, które podatnicy powinni obliczać i wpłacać według stawki 19%, wykazują w PIT-36 (PIT-36S) jako zaliczki należne bez konieczności przeliczania ich według skali podatkowej.

Podatnicy, którzy w 2022 r. opłacali ryczał ewidencjonowany mogą dokonać wyboru skali podatkowej wyłącznie wtedy, gdy korzystali z tej formy opodatkowania przed 1 lipca 2022 r. Ryczałt za poszczególne miesiące albo kwartały, który powinni obliczać i wpłacać, wykazują w PIT-36 (PIT-36S) jako zaliczki należne bez konieczności przeliczania ich według skali podatkowej. Przed złożeniem zeznania podatnicy zakładają podatkową księgę przychodów i rozchodów i na jej podstawie obliczają dochód z działalności gospodarczej na zasadach obowiązujących podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Podatnicy uzyskujący w 2022 r. przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą je rozliczyć na zasadach ogólnych składając PIT-36. Wyboru tej formy opodatkowania (skala podatkowa) mogą dokonać wyłącznie osoby, które korzystały z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przed 1 lipca 2022 r. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące albo kwartały, który podatnicy wpłacali, wykazują w PIT-36 jako dokonane wpłaty na poczet podatku dochodowego.

W przypadku najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w rozliczeniu za 2022 r. podatnicy mogą wykazać przychody z tego tytułu składając PIT-36. Ryczałt ewidencjonowany za poszczególne miesiące albo kwartały, który podatnicy wpłacali na przestrzeni ubiegłego roku, wykazują w PIT-36 jako dokonane wpłaty na poczet podatku dochodowego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Szczepienie
wystawa
konkurs
Magdalenki
spotkanie przy kawie
Warsztaty krawieckie
wernisaż
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama