Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 05:40
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sprawdź, ile możesz wypić przed pracą

Od jutra, 21 lutego szef firmy będzie mógł sprawdzić, czy jesteśmy trzeźwi. Jeden z zapisów budzi jednak wątpliwości. Czy będzie można pracować, mając we krwi mniej niż 0,2 promila?

We wtorek, 21 lutego wchodzi w życie znowelizowany Kodeks pracy. Znalazł się w nim m.in. zapis, o który pracodawcy walczyli od lat: będą mogli sprawdzić, czy pracownik jest trzeźwy. Dotychczas nie mieli do tego prawa.

– Problemem była kwestia przetwarzania danych osobowych pracowników. Znowelizowany Kodeksu pracy daje im taką możliwość – precyzuje w rozmowie z portalem Marcin Frąckowiak, radca prawny z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Stężenie poniżej 0,2 promila jest dopuszczalne

O ile ta kwestia nie budzi żadnych wątpliwości, o tyle dyskusyjny jest przepis dotyczący zawartości alkoholu we krwi. Otóż pracodawca nie będzie mógł dopuścić do pracy pracownika, jeśli stężenie alkoholu we krwi będzie wynosić co najmniej 0,2 promila. A co z pracownikiem, który wydmucha mniej niż 0,2 promila?

– Pracodawca nie będzie mógł odmówić dopuszczenia go do pracy – odpowiada Marcin Frąckowiak.

Ten punkt widzenia podziela Łukasz Staszel, adwokat, wykładowca Akademii WSB, specjalista prawa pracy.

– Stężenie poniżej 0,2 promila jest dopuszczalne – powiedział w rozmowie z portalem pulshr.pl.

Kodeks ważniejszy niż regulamin

Co więcej, „pracodawcy, którzy będą chcieli przezornie wprowadzić politykę zero tolerancji dla alkoholu, mogą mieć z tym problem” – czytamy w pulshr.pl. Dlaczego?

Przed nowelizacją Kodeksu pracy niższą granicę zawartości alkoholu w organizmie można było wprowadzić do regulaminu pracy. Była to praktyka stosowana m.in. w firmach przewozowych. Dzięki temu kierowcy, którzy podczas kontroli drogowej mieli wynik niższy niż 0,2 promila, nie tracili prawa jazdy, mogli jednak stracić pracę. Teraz nie będzie już można tego zrobić.

– Po uregulowaniu tej kwestii bezpośrednio w Kodeksie pracy takie postanowienia przestaną obowiązywać – ocenia Marcin Frąckowiak.

W myśl nowych przepisów –  czytamy w pulshr.pl – „postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych”.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gerwazy 22.02.2023 00:08
Ja tak do przerwy w połowie zmiany zalecam nie przekraczać pół litra. Po przerwie można jeszcze małpkę 0,2. Fajnie się robi, człowiek kulturalnie się zachowuje. Po robocie można jeszcze dobić, ale po co??

Łys 21.02.2023 16:36
Czy posłowie, senatorowie rząd i prezydent również będą podobnie sprawdzani ? Dla rządu , prezydenta ich zajęcie to odpowiedzialna praca , powinni być regularnie sprawdzani !!! Przed i po spotkaniu np . z bidetem szczególnie , bo mogą nam zgotować zagładę nuklearną

Feliks 20.02.2023 16:01
Co to za pytanie? Przed pracą nie można pić alkoholu. Można wypić ale po pracy!

Łys 21.02.2023 18:36
Picie po pracy to też picie przed pracą !!!!! Tylko emeryt pije po. pracy

Gerwazy 22.02.2023 10:29
Jasny gwint! To ja piję po pracy! Trzeba się odwyknąć znowu.

Gerwazy 23.02.2023 10:20
Tylko przed robotą! A po pracy po co? Odpocząć trzeba

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama