Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 24 listopada 2024 12:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Powiat lubański. Nowe pracownie zawodowe za 3,2 mln zł

Już w tym roku szkolnym uczniowie techników i szkół branżowych mają możliwość korzystania z nowych pracowni zawodowych. Całkowity koszt modernizacji wraz z zakupem wyposażenia i pomocy dydaktycznych to kwota 3.214.294,27 zł.
Powiat lubański. Nowe pracownie zawodowe za 3,2 mln zł

Autor: Powiat Lubański

W ubiegłym roku w trzech szkołach ponadpodstawowych Powiatu Lubańskiego zmodernizowano 14 pracowni zawodowych są to m. in. dwie pracownie informatyczne w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu.

Sześć pracowni zawodowych zmodernizowano w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Lubaniu. Posłużą one do poszerzania umiejętności uczniów w dziedzinach tj. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych (CNC), technologii informatycznych (IT), eksploatacji maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych, montażu maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych. Powstała również pracownia językowa oraz ta związana z diagnostyką samochodową.

Sześć kolejnych powstało w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu – dwie pracownie językowe, dwie komputerowe IT. Kolejne, to gastronomiczna oraz pracownia dla zawodu technik organizacji reklamy/technik reklamy.

W ramach środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 zakupiono nowe meble, krzesła, klimatyzatory jak i sprzęt komputerowy, multimedialny i AGD. Sale dydaktyczne wyposażono w szereg urządzeń i maszyn związanych z diagnostyką samochodową, montażem maszyn i urządzeń elektrycznych.

Modernizacja pracowni dofinansowana została w kwocie 2.755.100,13 zł, które pochodziły ze środków projektu pn. ”Wsparcie kształcenia zawodowego w powiecie lubańskim”, realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020 - podkreśla Walery Czarnecki, starosta lubański. - Celem projektu było i jest wyrównanie szans edukacyjnych młodzieży kształcącej się w trzech szkołach ponadpodstawowych powiatu poprzez doposażenie 14 pracowni kształcenia zawodowego w sprzęt dydaktyczny oraz wyposażenie - dodaje starosta.

W ramach projektu dostosowano oferty placówek edukacyjnych na terenie Powiatu Lubańskiego do potrzeb rynku pracy oraz oczekiwań pracodawców. Poszerzono również ofertę edukacyjną o nowe kierunki – kształcenia technik leśnik czy technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

Zwiększono szanse na rynku pracy uczniów 3 szkół kształcenia zawodowego powiatu lubańskiego poprzez stworzenie warunków nauczania zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej. Sposób urządzenia pracowni wynikał ze współpracy z pracodawcami i uwzględnieniu ich wskazań co do wyposażenia i prowadzenia zajęć zawodowych tak, aby uzyskane kompetencje i umiejętności były zgodne z oczekiwaniami w zawodzie. Ponadto podjęto działania do przeciwdziałania przerywaniu bądź nie kończeniu kształcenia zawodowego poprzez uatrakcyjnienie warunków nauczania oraz wykorzystanie nowoczesnych pomocy dydaktycznych.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wolimierz 01.03.2023 08:02
W powiecie miliony na szkoły, a w gminie Leśna edukacja zdalna, bo nawet wymienić niesprawnego pieca w szkole włodarzom się nie chciało. Gdyby temat dać do jakiegoś superwizjera, to wstyd za takie władze na całą Polskę.

hans 28.02.2023 21:43
Rok po ukończeniu szkoły absolwenci wyjadą na przysłowiowe szparagi.

Endriu 28.02.2023 10:29
Można uznać, że widok tych pracowni to już poziom akademicki, prawie poziom badawczy. Na tym poziomie kształcenia to już postęp. Zdobycie środków nie jest takie trudne i nie trzeba wyłącznie liczyć aż coś skapnie z JST. Można nawiązać współpracę z Uczelniami, nikt tego nie broni przecież. Więc do dzieła dyrektorzy, pedagodzy, biznes.

Tygrysek 28.02.2023 10:55
Myślę ,że większość tych osób skończy na taśmach w zakładach pracy w Wykrotach ,albo Schumacher zauważ polacy mają mnóstwo patentów, mnóstwo projektów i jakoś nie mogą wypłynąć lobby wroga zbyt silne ,uprzedmiotowili nas jako siła robocza.Dlatego trzeba myśleć niekonwencjonalnie nie dać sobie mózgu wyprac w szkole ,mój ulubiony pisarz mawiał Trzymaj się z dala od ludzi którzy próbują pomniejszać Twoje ambicje ,a szkola taka jest. Pozjadali rozumy .Drugi cytat ,,,,,Wykształcenie jest czymś co trzeba zdobyć ,nie zawracając głowy nauką szkolną. Jaką kolwiek osobę znam nie pracuje w swoim zawodzie ,ja ham po technikum bez matury zatrudniam ludzi przeróżnych po wyższych studiach ,takie życie kasa robi klimat

Luchan 28.02.2023 18:58
Daj namiary do pracy

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama