Lokomotywa SU46 to polska lokomotywa spalinowa. Została zaprojektowana w 1972 roku jako rozwinięcie konstrukcji SP45. W latach 1974–1977 i 1985 zakłady HCP w Poznaniu wyprodukowały 54 sztuki maszyn tej serii. Lokomotywa była uniwersalna i mogła prowadzić pociągi pasażerskie i towarowe na liniach niezelektryfikowanych. W 2004/2005 roku kilka lokomotyw zostało dostosowanych do ruchu na sieci DB Netz. Lokomotywa miała silnik spalinowy W2112SSF o mocy 2250 KM, prądnicę główną GP846 B1 o mocy 1450 kW i sześć silników trakcyjnych LSm-493 o mocy 225 kW każdy. W ostatnim sprawnym egzemplarzu o numerze 029 kończy się przeglądy techniczne i wkrótce wyjdzie z użytkowania.
W związku z tym Wrocławski Klub Sympatyków Kolei 3 czerwca 2023 roku, zorganizował turystyczny przejazd po nazwą “Pożegnanie lokomotyw serii SU46”. Ostatnie dwa bilety na przejazd można jeszcze zamówić pod TYM adresem w cenie 400 zł. (stan na godzinę 9. 24 maja 2023 roku)
W sobotę, 3 czerwca ostatnia działająca lokomotywa SU46-29 z podczepioną salonką i kuszetką ruszy na trasę: Węgliniec – Jerzmanki – Sulików – Turoszów – Jerzmanki – Zawidów – Zgorzelec – Lubań Śl. – Leśna – Lubań Śl. – Węgliniec. Przewidywany czas powrotu do Węglińca godzina 19.
Trasa przejazdu oparta jest o miejsca, w których lokomotywy tej serii przez ostatnie kilkadziesiąt lat wykonywały pracę przewozową. Dodatkowego uroku dodadzą klimatyczne stacje kolejowe z zachowaną historyczną infrastrukturą kolejową taką jak semafory kształtowe czy relikty Śląskiej Kolei Górskiej. Wiele z tych miejsc jest na co dzień niedostępnych w ruchu pasażerskim. Udamy się trasami kolejowymi wiodącymi przez tzw. worek turoszowski, łączący granice trzech państw: Polski, Czech oraz Niemiec. Na trasie przejazdu na wybranych przystankach osobowych oraz stacjach zaplanowano postoje celem wykonania zdjęć. Przejazd kierowany jest dla osób fotografujących, które jadąc pociągiem lub samochodem wzdłuż trasy przejazdu mają szansę na uwiecznienie składu w nietuzinkowych okolicznościach. Będzie to jedyna i niepowtarzalna okazja do zobaczenia przedstawicieli dwóch kultowych lokomotyw spalinowych serii SU45 i SU46 na stacji Węgliniec. - czytamy w opisie wydarzenia.
Miłośnicy kolei mają możliwość "gonienia” pociągu autem i wykonywanie zdjęć w dowolnych miejscach – PROPONOWANA i DOBROWOLNA opłata to: 350 zł za auto. W zamian organizator przewidział udostępnianie pozycji pociągu na urządzenia mobilne (poprzez Google Maps i Whatsapp, który dodatkowo będzie spełniał funkcję czatu w przypadku sytuacji nieplanowanych).
Napisz komentarz
Komentarze