Tuż przed wprowadzeniem kontroli granicznych na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej, we wtorek 3 października, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej ze Zgorzelca na drodze prowadzącej do granicy z Niemcami, zatrzymali do kontroli drogowej dwa dostawcze busy na polskich tablicach rejestracyjnych. Kierowcą pierwszego zatrzymanego, dostawczego opla był 30-letni Gruzin, który przewoził przez polsko-niemiecką granicę 19 Turków, ukrytych w części ładunkowej auta. Natomiast drugim z zatrzymanych pojazdów – dostawczym renaultem z wypożyczalni kierował 50-letni Ukrainiec, który chciał zarobić na przerzucie do Niemiec 14 migrantów pochodzenia Syryjskiego.
Obywatele Turcji oraz Syrii w nieustalonym miejscu przekroczyli słowacko-polską granicę, a następnie tranzytem przez Polskę zamierzali dostać się do Niemiec. Migranci nie posiadali żadnych dokumentów potwierdzających tożsamość oraz legalność pobytu w Polsce. Cudzoziemców zatrzymano za usiłowanie przekroczenia bez wymaganych dokumentów polsko-niemieckiej granicy. Wobec migrantów zostaną wydane decyzje administracyjne w sprawie przekazania do innego państwa członkowskiego – Słowacji. Do czasu wydania tych decyzji, sześciu Turków zostało umieszczonych w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, natomiast wobec pozostałych zastosowano dozór Straży Granicznej.
Z kolei Gruzin oraz Ukrainiec zostali zatrzymani za udzielenie pomocy migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy. Przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali karze grzywny. Gruzin musi zapłacić grzywnę w wysokości 3 tysięcy złotych, natomiast obywatel Ukrainy otrzymał karę grzywny w wysokości 10 tysięcy złotych. Niezależnie od tego, kierowcy zostali ukarani wysokimi mandatami karnymi za przewożenie większej ilości osób, ponad liczbę osób dopuszczoną w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Dodatkowo obywatel Gruzji oraz Ukrainy otrzymali decyzje o zobowiązaniu do powrotu ze skutkiem natychmiastowym oraz zakaz wjazdu do naszego kraju i innych państw strefy Schengen na okres odpowiednio 7 i 10 lat.
Od obywatela Ukrainy na poczet przyszłej kary zabezpieczono środki pieniężne w kwocie 9 tysięcy euro. Orzeczono także przepadek równowartości korzyści majątkowej w wysokości 6 tysięcy dolarów amerykańskich.
Napisz komentarz
Komentarze