Wiele osób z utęsknieniem czeka na jesień, by wyruszyć do lasu na grzybobranie. Dla jednych liczą się grzyby, dla innych są one jedynie dodatkiem do wyczekiwanego kontaktu z naturą. Niestety jednym i drugim zdarza się zapędzić w las i zgubić drogę powrotną do pozostawionego na leśnym parkingu auta.
Jesień to czas, kiedy do lasów na teren powiatu bolesławieckiego zjeżdżają mieszkańcy całego województwa. Amatorzy runa leśnego często zapominają o zasadach bezpieczeństwa i wchodząc do lasu ukierunkowują się tylko na grzybobranie. Niestety w wielu przypadkach kończy się to wymuszonym wydłużonym obcowaniem z naturą, bo grzybiarze tracą orientację w terenie - mówi asp. szt. Anna Kublik-Rościszewska, oficer prasowa KPP w Bolesławcu.
W ostatnim czasie policjanci z Kruszyna dwukrotnie byli zmuszeni poszukiwać zagubionych grzybiarzy. Najpierw na terenie leśnym w gminie Gromadka zgubił się mieszkaniec powiatu lwóweckiego, który przyjechał razem ze znajomymi, ale niestety odłączył się od grupy. 55-latek nie miał przy sobie telefonu, więc jego zlokalizowanie było utrudnione.
Natomiast w środę dwóch mieszkańców powiatu świdnickiego zgubiło drogę powrotną w lesie na terenie gminy Bolesławiec. Na szczęście mieli telefon i wskazali numery słupka granicznego, co bardzo przyspieszyło możliwość udzielenia wsparcia. Policjanci pomogli grzybiarzom dotrzeć na parking, z którego rozpoczęli swoją leśną wędrówkę.
Takie sytuacje są częste, dlatego bolesławieccy policjanci przypominają zasady bezpiecznego grzybiarza:
- poinformuj bliskich o wyprawie do lasu oraz wskaż okolicę, w której będziesz przebywać oraz kiedy planujesz powrót,
- zabierz ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim nocą będziesz bardziej widoczny,
- jeżeli zabierasz psa to koniecznie na smyczy,
- nie noś ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia,
- ze względów bezpieczeństwa nie wchodź na tereny poligonowe z uwagi na zagrożenie napotkania niewybuchów,
- zabierając ze sobą dzieci lub osoby starsze, nie tracić ich z pola widzenia,
- zapamiętuj charakterystyczne na danym terenie elementy, numery słupków granicznych, dzięki którym będziesz mógł szybciej odnaleźć drogę powrotną,
- w przypadku gdy osoba zgubi się, odłączy od grupy i pozostaje w lesie dłuższy czas, powinna skontaktować się z numerem alarmowym 112 i poinformować, w miarę możliwości, gdzie się znajduje – należy szukać granitowego słupka granicznego (numer wskazany na słupku pozwoli na szybkie ustalenie, gdzie zaginiony się znajduje).
Jeżeli zaginiony odnajdzie drogę na własną rękę, powinien niezwłocznie powiadomić Policję, że już nie potrzebuje pomocy.
PONADTO:
- udając się do lasu, dokładnie zabezpiecz pojazd, pozamykaj drzwi, okna, pozostaw auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei,
- nie pozostawiaj w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).
Napisz komentarz
Komentarze