O pierwszej zmianie już pisaliśmy i jest ona potwierdzona decyzją Wojewody Dolnośląskiego. W związku ze spadkiem liczby mieszkańców Lubania poniżej 20 tysięcy w nadchodzących wyborach samorządowych mieszkańcy Lubania do Rady Miasta wybierać będą nie 21 a 15 radnych. Więcej przeczytacie o tym w tekście:
Tym razem sprawa dotyczy wyborów do Rady Powiatu, a zmianę zaproponował Komisarz Wyborczy w Jeleniej Górze. Zauważył on, że w związku ze zmniejszeniem się liczby mieszkańców w powiecie, konieczne jest przeliczenie na nowo liczby radnych wybieranych w każdym z trzech okręgów wyborczych w Powiecie Lubańskim.
Dotychczas podział mandatów wyglądał w ten sposób:
- Okręg wyborczy nr 1 wybierał 5 radnych (Świeradów-Zdrój, Leśna, Platerówka)
- Okręg wyborczy nr 2 wybierał 5 radnych (gmina wiejska Lubań, Olszyna, Siekierczyn)
- Okręg wyborczy nr 3 wybierał 7 radnych (miasto Lubań)
Do Powiatu Lubańskiego wpłynęła informacja od Komisarza Wyborczego w Jeleniej Górze, że następuje zmiana ilości mandatów przydzielanych na okręgi wyborcze w powiecie lubańskim. Ze względu na zmniejszenie liczby wyborców okręg wyborczy numer 3 traci mandat na rzecz okręgu nr 2. Jest to spowodowane tym, że zmniejszyła się liczba wyborców uprawnionych do głosowania na terenie miasta Lubań. - wyjaśnia Walery Czarnecki, Starosta Lubański.
W ten sposób z radnymi dzieje się to samo, co tak naprawdę od lat obserwujemy z mieszkańcami Lubania. Miasto traci na rzecz tak zwanego obwarzanka, czyli gmin otaczających Lubań, dlatego w nadchodzących wyborach podział mandatów będzie wyglądał następująco:
- Okręg wyborczy nr 1 będzie wybierał 5 radnych (Świeradów-Zdrój, Leśna, Platerówka)
- Okręg wyborczy nr 2 będzie wybierał 6 radnych (gmina wiejska Lubań, Olszyna, Siekierczyn)
- Okręg wyborczy nr 3 będzie wybierał 6 radnych (miasto Lubań).
Jedno co pozostanie przy wyborach do Rady Powiatu tak jak dotychczas, to ordynacja wyborcza, według której mieszkańcy wybierać będą radnych. „Po staremu” głosować będą na „listę”, a nie tak jak we wszystkich gminach w wyborach jednomandatowych.
Napisz komentarz
Komentarze