Jeszcze w czerwcu Gmina Miejska Lubań przystąpiła do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. SIM to projekt, który pozwoli Gminie wybudować w ciągu najbliższej dekady około 150 tanich, społecznych mieszkań w Lubaniu.
Wczoraj, 4 grudnia został podpisany akt notarialny tworzący SIM Łużyce Sp. z o.o. z siedzibą w Węglińcu, który był inicjatorem tego przedsięwzięcia. Spółkę wraz z Gminą Miejską Lubań tworzą: Gmina Wiejska Zgorzelec, Gmina Węgliniec, Iłowa, Zawidów, Sulików, Leśna i Nowogrodziec.
Do 2033 roku SIM Łużyce, przy wsparciu Krajowego Zasobu Nieruchomości, planuje wybudować co najmniej 380 mieszkań. W Lubaniu budowa budynków wielorodzinnych planowana jest przy ul. Zawidowskiej i przy ul. Słowackiego – mówił Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński.
Mieszkania budowane w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej to oferta dla osób, których nie stać na zakup nieruchomości przy pomocy kredytu hipotecznego, a posiadają dochody pozwalające na regularne opłacanie czynszu. Idea SIM jest pochodną TBS-ów, jednak z tą różnicą, że najemca w SIM po minimum 15 latach może zostać właścicielem dotychczas zajmowanego "M", przy zachowaniu 10% końcowego wykupu. Najemca będzie musiał spełnić kryterium dochodowe oraz wnieść od 10% do 30% wartości mieszkania wkładu własnego.
Krajowy Zasób Nieruchomości wskazał, że w Lubaniu może powstać maksymalnie 150 mieszkań i zostaną one zlokalizowane na miejskich działkach przy ul. Słowackiego i Zawidowskiej. Ostatecznie ilość lokali mieszkalnych będzie zależała od metrażu mieszkań (od 25 m2 do maksymalnie 80 m2). Według wstępnych założeń na jedno mieszkanie będzie przypadało nawet 1,5 miejsca parkingowego. Prace budowlane, przy optymistycznych założeniach, mogą wystartować w 2025 roku.
Spółkę SIM KZM - Łużyce tworzą: Gmina Miejska Lubań, Gmina Wiejska Zgorzelec, Gmina Węgliniec, Iłowa, Zawidów, Sulików, Leśna i Nowogrodziec. Gminy będą nadzorowały działalność spółki, bo tworzą Radę Nadzorczą. Gminy wniosą do niej zasoby gruntowe lub mieszkaniowe oraz poniosą koszty utworzenia i utrzymania spółki. Jednak środki na ten cel (3 mln zł) gminy otrzymały z Rządowego Programu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM). Budowa mieszkań społecznych w tej formule zakłada, że koszty budowy zostaną sfinansowane za pomocą preferencyjnego kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego - do 80% wartości inwestycji oraz z wkładów przyszłych najemców - maksymalnie do 30% wartości nieruchomości.
Napisz komentarz
Komentarze