Co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (przypadającego na dzień 10 grudnia) ludzie na całym świecie jednoczą siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa były i są łamane.
Akcja objęta patronatem pozarządowej organizacji Amnesty International polegała na napisaniu listów, których treść nawoływała do uwolnienia więźniów politycznych z krajów całego świata. Pozbawienie wolności jest jedynie przejawem łamania praw człowieka. By pomóc w uwolnieniu ofiar niesprawiedliwego traktowania, ambasady krajów przetrzymujących skazańców rokrocznie zasypywane są milionami listów z prośbą o ułaskawienie.
Akcje Amnesty International mają na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem łamania praw człowieka i podejmowanie działań mających temu zapobiec. W tym roku uczniowie pisali listy w obronie Andrzeja Poczobuta, polsko-białoruskiego dziennikarza, który za swoja działalność został aresztowany i skazany na 8 lat w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.
Przyłączyli się także do apelu Wujka Pabai i Wujka Paula, którzy, zwrócili się do sądu twierdząc, że działania australijskiego rządu są niewystarczające, aby zapobiec szkodom spowodowanym zmianami klimatu, co prowadzi do niszczenia ich ziem i kultury.
Maraton Pisania Listów w naszej szkole odbył się dnia 08 grudnia 2023r. Na początku panie Elwira Wojtusik i Agnieszka Franczak krótko omówiły cel spotkania i maratonu. Następnie zostali nagrodzeni Laureaci konkursu plastycznego dotyczącego praw człowieka. Uczniowie wzięli także udział w Kahoocie, który dotyczył praw człowieka i akcji Amnesty International. Przyszedł czas na pisanie listów. Uczniowie z różnych klas z wielkim zapałem i zaangażowaniem pisali listy w języku polskim i angielskim. Spod ich pióra wyszło ogółem 742 listy. Pobiliśmy zeszłoroczny rekord!
Jesteśmy dumni, że mogliśmy wspomóc to globalne przedsięwzięcie, przyczynić się do uratowania skazańców i wesprzeć działania ludzi, walczących ze zmianami klimatu.
Na koniec uczniowie zostali poczęstowani przepyszną pizzą. W świetnych humorach i w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku rozeszliśmy się do domów.
Serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej za pomoc i mamy nadzieję, że udział w przyszłorocznej edycji pozwoli na uratowanie z niewoli kolejnych niesłusznie skazanych!
Napisz komentarz
Komentarze