Wartość kolejnego etapu odnowy parku na Kamiennej Górze to ponad 3,7 miliona złotych. Dzięki funduszom unijnym w ramach międzygminnego porozumienia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT ZOF), Lubań liczy na wsparcie w wysokości ponad 2,6 miliona złotych. Pozwoli to w latach 2026 - 2027 zrealizować projekt pod nazwą „Wulkan atrakcji”.
W latach 2021 – 2022 przebudowana została część Alei Kombatantów, odcinek od ul. Sybiraków do cmentarza żołnierzy radzieckich wraz z miejscami parkingowymi oraz alejka prowadząca od amfiteatru do szkoły muzycznej. Środki pozyskano z funduszy rządowych, a koszt wykonanych prac to 2 000 000 zł. W ramach tej inwestycji planowana jest budowa platformy z widokiem na Góry Izerskie (koszt to około 523 000 zł). W bieżącym roku opracowana zostanie dokumentacja projektowa nowego oświetlenia parkowego wraz z remontem alejek parkowych, co zakończy I etap rewitalizacji parku.
W latach 2022-2023 przygotowano projekt budowy i uzyskano pozwolenia na budowę punktu informacyjno-turystycznego przy wejściu do sztolni przy ul. Parkowej wraz z nowym placem zabaw . Przedsięwzięcie wpisane zostało w zadanie inwestycyjne „Rewitalizacja Parku na Kamiennej Górze w Lubaniu – etap II – Wulkan Atrakcji”. Jego celem jest rozpoczęcie działań zmierzających do udostępnienia turystycznego bazaltowych podziemi pod Kamienną Górą (etap III).
Sztolnie pod Kamienną Górą, wykute podczas II wojny światowej, długo stanowiły zagadkę i wielką niewiadomą. Grupa członków Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc, przy wsparciu samorządu, firm i osób prywatnych zdobyła środki, dzięki którym w 2021 roku udało się zaangażować specjalistyczną firmę AMC i wejść do wnętrza podziemnych korytarzy.
Obecnie mamy szansę na zrobienie pierwszego poważnego kroku, aby to wyjątkowe miejsce udostępnić turystom i wykorzystać jego atuty w promocji Lubania.
Projekt obejmuje budowę budynku muzealno-konferencyjnego, stylizowanego na schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej. Powstanie on przy wejściu do podziemi, również jako przygotowanie infrastruktury dla kolejnego etapu, czyli udostępnienia sztolni turystom.
Wewnątrz znajdzie się interaktywne muzeum z częścią multimedialną oraz wystawami stałymi i czasowymi. Płaski dach obiektu będzie spełniał funkcję tarasu. W planach jest także nowy atrakcyjny plac zabaw, wpisujący się w klimat całego założenia.
Ciekawie zagospodarowany park na Kamiennej Górze to jeden z celów lubańskiego samorządu. Prace przy odkrywaniu podziemi skupiły na Lubaniu oczy pasjonatów (z Polski i nie tylko), kibicujących ekipie ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc. Warto przekuć to zainteresowanie w długofalowy projekt. Bazaltowe podziemia mają duży potencjał turystyczny. Podobne miejsca, jak choćby Kopalnia Złota w Złotym Stoku czy podziemia należące do kompleksu Riese w Górach Sowich, są wabikami, ściągającymi rzesze turystów z kraju i zagranicy. II etap odnowy parku na Kamiennej Górze ma być takim przygotowaniem do uruchomienia podziemnej trasy turystycznej – mówił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.
Zapowiadany III etap odnowy parku obejmuje nie tylko wykonanie oświetlenia oraz remont i oznakowanie alejek parkowych, ale przede wszystkim dostosowanie podziemnych korytarzy dla ruchu turystycznego. Miejski samorząd będzie szukał na ten cel kolejnych środków, zwłaszcza że koncepcja przedsięwzięcia została opracowana już na początku ubiegłego roku.
Napisz komentarz
Komentarze