Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 11:25
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Co Pan robi, przecież to jest pod ochroną? E tam, odrośnie

Sezon wiosennych porządków w pełni, więc dziś w Radostowie odbywało się koszenie. Nic w tym nadzwyczajnego, jednak kiedy kosa nie omija czosnku niedźwiedziego, to już sprawa wygląda zupełnie inaczej. Jeszcze gorzej, gdy Pan od kosy nie widzi żadnego problemu i interweniującym mieszkańcom odpowiada - "co z tego, że pod ochroną, przecież odrosną".
Co Pan robi, przecież to jest pod ochroną? E tam, odrośnie

Jeden z naszych czytelników, dziś w trakcie koszenia w Radostowie zauważył, że kosiarki i kosy nie oszczędzają niczego i równo koszą wszystko na swojej drodze. Kiedy zobaczył wycięty czosnek niedźwiedzi od razu próbował interweniować u mężczyzny, który kosił trawniki na obrzeżach parku w Radostowie Średnim. Nie pomogły argumenty, że roślina jest pod ochroną i nie wolno jej niszczyć ani zrywać, nie zadziałał też argument wysokiej kary (nawet 5000 zł). Pan, zupełnie bez zrozumienia, odparł tylko, że kosi na zlecenie sołtys Radostowa, a poza tym nic się nie stało, bo przecież rośliny odrosną.

Próbowaliśmy porozmawiać z sołtyską, jednak nie udało się nam dodzwonić. Natomiast udało się to jednemu mieszkańców, który usłyszał, że "jak się wykosi trochę przy drodze, to nic się nie stanie". 

Ciężko pojąć takie podejście do rodzimych skarbów przyrodniczych, bo Polska chroni prawem ponad 470 gatunków roślin. Nie wszystkie są objęte ochroną ścisłą, bo wspomniany czosnek niedźwiedzi podlega ochronie częściowej, nie zmienia to jednak faktu, że tej rośliny nie wolno ani zrywać, ani niszczyć, a koszenie można by zaliczyć do niszczenia siedliska rośliny.

Chciałoby się powtórzyć starą, szkolną mądrość - Szanuj zieleń, boś nie jeleń, gamoniu!

Kodeks karny o ochronie przyrody

Ochrona gatunkowa jest formą ochrony przyrody, która ma na celu zachowanie w przyrodzie rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków tych organizmów. Chronionych roślin i grzybów nie wolno zrywać, zaś na chronione zwierzęta nie wolno polować. Bardzo często rośliny, zwierzęta i grzyby chroni się wraz z siedliskami, w których żyją. Kodeks karny przewiduje za takie działania surowe sankcje, nawet jeżeli sprawca zniszczeń w przyrodzie działał nieumyślnie.

Kto, wbrew przepisom obowiązującym na terenie objętym ochroną, niszczy lub uszkadza rośliny, zwierzęta, grzyby lub ich siedliska, lub siedliska przyrodnicze, powodując istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. (art. 181 k.k.)
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Robaczek 29.04.2024 18:14
To odrasta. Wie to "chłop od kosy" ,ale zakręconego ekologicznie pseudo inteligenta ta wiedza przerasta.

? 29.04.2024 08:29
Radny i sołtys niszczą przyrodę

Pl 01.05.2024 12:24
Sołtyska ma gdzieś przyrodę, wypuszcza scieki przy drodze.

Uuuu aneta uuuuu 28.04.2024 18:51
Afera bo ktoś skosił czosnek pod posągiem 1 naczelnej pary magistratu. Aż pozielenieli ze złości.

Zofia Szwendalska. 28.04.2024 14:47
Szanowny Obrońco czosnku niedźwiedziego...trzeba było się przykuć łańcuchem do niego... I wić się i tarzać i krzyczeć " precz stąd kosiarzu!" ... a nie do gazet idziesz odrazu... ;) Sprawy po ludzku załatwiać trzeba. Rozmawiaj i tłumacz, wnet pójdziesz do nieba :)

Człowiek 27.04.2024 22:07
Sołtys mogłaby oczyścić zafajdany chodnik, a nie niszczyć przyrodę.

Chore czasy 28.04.2024 17:42
Taki właśnie jest sołtys w Radostowie

Ja 27.04.2024 15:49
Wykosić źle nie wykosi źle

Rumak 27.04.2024 12:24
Co za ***yzm tego nie jedz tego nie rob tego nie wytnij kiedy te buraki wygina Co wy robocie z tym swiatem gdy by te rosliny umialy mowic to by wam powiedzialy ekologiczne durnie

Stefan 29.04.2024 10:11
Jesteś najlepszym przykładem, że burakom nic nie grozi.

Hihija 27.04.2024 12:21
Kiedy zaczniemy wybijac ludzi nie moge sie doczekac

Realny 27.04.2024 11:57
Nie wszędzie on jest tak chroniony.Można z niego kożystać,ale nie można go wykopywać.Przy kożystaniu z liści należy na każdej kępce zostawić połowę(min.3)aby roślina mogła przetrwać.Nie należy zrywać gdy zaczynają kwitnąć-wydzielają toksynę kumarynę(jak Barszcz Sosnowskiego!!!)i są trujące.W tym województwie jest go pod dostatkiem(oczywiście nie rośnie i nie chce rosnąć na stanowiskach nieodpowiednich.Nie lubi koszenia(jak zwykła trawa).Rośnie łanami.Można ją sadzić.Wydziela zapach czosnku(odstrasza komary).Dodany do sałatek,surówek podkęca smak.Jest bardzo zdrowy-posiada podobne własności do tradycyjnego,ale ma łagodniejszy smak.Polecam!!!

Piotr 27.04.2024 11:55
Zbierać natura daje a nie słychać głupot. Niedługo to p........ć nie będzie można

Ekolog 27.04.2024 10:43
Słowo klucz "Na terenie objętym ochroną" Czy pobocze to teren objęty ochroną. Nic nie robić, chodzi, jeźdz na rowerze cały dzień i wpiernicza się wszędzie gdzie się nie pojawi. Będzie tak długo wszystkich pouczał aż odjedzie na rowerze po jezdni mimo że obok jest ścieżka rowerowa. Spróbuj takiemu wtedy zwrócić uwagę to zacznie odgrażać się i jechać środkiem drogi złośliwie utrudniając ominięcie go

eed 27.04.2024 08:15
I dobrze wam odpowiedział oszołomy. Już byście chłopa chcieli karać co????

Zbigniew 27.04.2024 16:53
..jasne ..kolejny dowód na to że wieśniaki wszystkie przepisy jak i całe prawo w d...e mają 😠

Reklama
Reklama
Reklama
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama