Aktem oskarżenia objęto 16 przestępstw, do których dochodziło na terenie powiatu zgorzeleckiego w okresie ośmiu lat - od 2010 do 2018 roku. W tym czasie mężczyźni byli czynnymi funkcjonariuszami policji w Bogatyni oraz Zgorzelcu. W momencie ich zatrzymania, w styczniu 2019 roku, jeden z nich nie był już policjantem.
Do zatrzymania doszło 8 stycznia 2019 roku. Śledztwo prowadziła Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze wraz z Biurem Spraw Wewnętrznych Policji. W trakcie postępowania ustalono, że Paweł M. i Sławomir N., pracując jako policjanci, brali udział w działającej na terenie Dolnego Śląska zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem i produkcją substancji psychotropowych.
Dodatkowo, przyjmowali korzyści majątkowe i osobiste w zamian za zaniechanie podejmowania wobec przestępców czynności służbowych, a także za przekazywanie im informacji o planowanych przez Policję działaniach. Usiłowali oni także wprowadzić do obrotu 3,5 kg metamfetaminy. - informuje Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze.
Pawłowi S., trzeciemu z zatrzymanych, zarzucono z kolei łapownictwo, zaniechanie zatrzymania oraz ułatwienie ucieczki mężczyźnie wobec którego policja prowadziła interwencję. Skazany policjant przekazywał również przestępcom informacje ze śledztwa, co miało pomóc im uniknąć odpowiedzialności.
Miał on również ułatwić kontakt między osobami zajmującymi się obrotem substancjami psychotropowymi. Ustalono także, że będąc funkcjonariuszem Policji, w trakcie jednej z podejmowanych interwencji, zaniechał zabezpieczenia dowodów, a następnie poświadczył nieprawdę w notatce służbowej i doprowadził do zaniechania prowadzenia postępowania karnego w sprawie pobicia. W kolejnej sytuacji miał on również nakłaniać świadka do złożenia fałszywego zawiadomienia o przestępstwie i zeznań obciążających inną osobę. Policjanci uczynili sobie z procederu łapownictwa stałe źródło dochodu. - wyjaśnia prokuratura okręgowa.
Śledztwo było związane również z innymi postępowaniami dotyczącymi zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się produkcją i sprzedażą narkotyków na terenie województwa dolnośląskiego. 20 września 2019 roku Prokuratura Okręgowa skierowała w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. 30 kwietnia 2024 roku zapadł wyrok skazujący.
44-letni Paweł M. i 46-letni Sławomir S. zostali skazani na kary po 6 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo Sąd orzekł wobec nich obowiązek zwrotu równowartości osiągniętej z popełnionych przestępstw korzyści majątkowej w wysokości po 186 tysięcy złotych każdy. Wymierzono im także kary grzywny w wysokości po 6000 złotych. Zostali oni również objęci pięcioletnimi zakazami zajmowania stanowisk w urzędach i instytucjach związanych z gwarantowaniem bezpieczeństwa.
Za popełnione przestępstwa 37-letniemu Pawłowi S. została wymierzona kara łączna 3 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości 1600 złotych. Orzeczono wobec niego także obowiązek zwrotu równowartości osiągniętej korzyści majątkowej w wysokości 22 tysięcy złotych. Ma on także 4 lata zakazu zajmowania stanowisk w urzędach i instytucjach związanych z gwarantowaniem bezpieczeństwa.
Wyrok nie jest prawomocny.
Napisz komentarz
Komentarze