Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 12:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Wraca Przegląd Piosenki „Nieprzetartego Szlaku”

Po pięciu latach przerwy, na scenę Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu powraca Regionalny Przegląd Piosenki „Nieprzetartego Szlaku” i Zespołów Artystycznych Szkół Specjalnych organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubaniu oraz prężnie działające w placówce Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Koło Pomocy Rodzicom Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

23 maja 2024 roku przegląd odbędzie się po raz trzydziesty.

Impreza po raz pierwszy odbyła się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lubaniu w 1990r. dla drużyn harcerskich „Nieprzetartego Szlaku” zrzeszających dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. Od roku 1992 przegląd poszerzony został o wszystkie zespoły ze szkół specjalnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i domów pomocy społecznej z terenu dawnego województwa jeleniogórskiego i do roku 1999 odbywał się pod patronatem Kuratorium Oświaty w Jeleniej Górze. Od 2000 roku organizowany był przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubaniu dzięki ogromnej pomocy sponsorów. Co roku impreza wzbogacana była w nowe akcenty. W roku 2003 Ośrodek zorganizował Inaugurację Powiatowych Obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych, która została połączona z przeglądem piosenki. W roku 2004 odbył się w lubańskim amfiteatrze znajdującym się w malowniczym parku na Kamiennej Górze. W roku 2005 zyskał rangę imprezy międzynarodowej, ponieważ obok 13 zespołów z Polski na scenie zaprezentowały się również 3 zespoły niemieckie. I tak już było przez kilka lat, wnioski do Euroregionu Nysa pisane wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Lubaniu zaowocowały realizacją projektów, m.in. „Niepełnosprawni bez granic – Integracja osób niepełnosprawnych z powiatu lubańskiego i powiatu Löbau-Zittau” oraz „Bez Barier” – ponadgraniczna integracja dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Jednymi z głównych wydarzeń realizowanych w ramach projektu były właśnie przeglądy piosenki „nieprzetartego szlaku”.

W 2008 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lubaniu powstało stowarzyszenie - Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Koło Pomocy Rodzicom Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy SOSW w Lubaniu. Przewodniczącym został aktywnie działający w środowisku rodziców dzieci niepełnosprawnych Pan Henryk Kamyk, a całe grono pedagogiczne i część rodziców zostało członkami koła. Od tego czasu przeglądy organizowane są w ścisłej współpracy koła i SOSW, ponieważ koło TPD ma możliwość pozyskiwania środków finansowych z PFRON-u, za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaniu, a nauczyciele SOSW są jednocześnie członkami koła i wykonawcami wszystkich zadań związanych z imprezą.

W roku 2018 i 2019 w ramach współpracy między powiatami lubańskim i słupskim, do udziału w przeglądzie zaproszona została również grupa teatralna „Epitetem po metaforze” działająca w Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie (powiat słupski).

Celem przeglądu jest spotkanie niepełnosprawnych dzieci, młodzieży i dorosłych, propagowanie wspólnej zabawy, integracja ze szkołami masowymi, usprawnianie przez ruch i muzykę, pobudzanie aktywności twórczej poprzez prezentacje muzyczne i teatralne.

W tym roku przegląd realizowany jest w ramach projektu „Oto My! - Społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubaniu”. To wyjątkowe przedsięwzięcie, które ma za zadanie pokazać jak wiele talentów kryje się w naszych podopiecznych. Uczniowie SOSW w Lubaniu biorą udział w warsztatach artystycznych, plastycznych, fotograficznych oraz sportowych. Ich celem jest rozwijanie pasji i samodzielności, odkrywanie talentów i budowanie wiary we własne możliwości. Młodzi artyści zaprezentują się w przedstawieniu pt. „Witajcie w naszej bajce” podczas XXX Przeglądu Piosenki „Nieprzetartego Szlaku”, któremu towarzyszyć również będą wystawy fotografii i prac plastycznych. Rozwijanie kreatywności, rozbudzanie pasji artystycznych to serce naszego projektu. Wierzymy, że dzięki realizacji projektu „Oto My!” nasi uczniowie doświadczą wielu sukcesów, co znacząco wpłynie na poczucie ich wartości, samoocenę i motywację do dalszego rozwoju – przekonuje Iwona Janikowska – obecna przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Koło Pomocy Rodzicom Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy SOSW w Lubaniu.

Swój udział, oprócz zespołu ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubaniu, zgłosiły zespoły z następujących placówek:

1. Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych z Lwówka Śląskiego

2. Zespół Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze

3. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lubaniu

4. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu

5. Dom Pomocy Społecznej w Lubuczewie

6. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wojcieszowie

7. Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu

To wielkie szczęście, że dzięki bardzo dobrej współpracy, już niedługo w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu po raz trzydziesty rozbrzmi uroczysty hymn przeglądu, którego refren brzmi :„Razem, razem od najmłodszych już lat, razem, razem niech śpiewa cały świat” – rozmarzyła się dyrektor SOSW w Lubaniu Barbara Madejska, organizująca przegląd od 25 lat.

Na widownię tradycyjnie zapraszamy dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół, a także wszystkich miłośników sztuki i kultury.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Przedszkolanka 14.05.2024 19:23
Już nie mogę się doczekać

Marek 12.05.2024 13:08
jest to coś pieknego sam byłem Tam uczniem i w latach 90 wystepowałem prowadziła w tedy pani Jadwiga Maj pamientam do dziś pajaca piero jak tańczyłem coś pienknego do dziś mam to w pamięći i chentnie na karzdy przeglą przychodze z Warsztatami Terapii Zajęćiowej

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama