Czerwiec jest miesiącem zebrań w gremiach i organizacjach skupiających samorządy. Walne zebrania i zgromadzenia członków, wybory nowych zarządów, podejmowanie uchwał sprawozdawczo-wyborczych itp., są także okazją do zapoznania się wybranych w tegorocznym kwietniu samorządowców z pełniącymi funkcje nie pierwszą kadencję.
O tym, że współpraca jest ważna, nie wypada nikogo przekonywać, bo to oczywistość. Wielu spraw ważnych dla mieszkańców nie da się inaczej załatwić, jak tylko współdziałając. W Polsce mamy za dużo szos, na których dobry asfalt kończy się wraz z granicą gminy albo ścieżek rowerowych kończących się na rogatkach miasta. Zagadnienia zaopatrzenia mieszkańców w wodę, gospodarowanie odpadami, bezpieczeństwo czy wreszcie kultura i edukacja, o wiele łatwiej obsługiwać, kiedy sąsiedzi i całe regiony idą w tym samym kierunku. To trochę jak w wielorodzinnym domu — łatwiej jest osiągnąć komfort mieszkańców, kiedy wszyscy lokatorzy zgadzają się co do pryncypiów.
Lubań przynależy do kilku ponadlokalnych gremiów. Informowaliśmy o niedawnym udziale Grzegorza Wieczorka Burmistrza Lubania w Konferencji Krajowej Euroregionu Nysa, podczas której został wybrany do Konwentu, mającego charakter rady organizacji.
Grzegorz Wieczorek (burmistrz Lubania), Emilian Bera (burmistrz Jawora), Jacek Sutryk (prezydent Wrocławia), Maciej Kupaj (prezydent Legnicy), Roman Szełemej (prezydent Wałbrzycha) stanowili silną reprezentację województwa dolnośląskiego na warszawskim zjeździe
W minionych tygodniach burmistrz uczestniczył jeszcze w dwóch innych zgromadzeniach. Kluczowym było spotkanie prezydentów i burmistrzów z całej Polski na Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich. Powołana ponad 100 lat temu organizacja skupia niemal cztery setki, a jej misją jest dążenie do jak najlepszego zarządzania miastami dla dobra mieszkańców.
Jednym z głównych punktów programu zgromadzenia był wybór nowych organów statutowych związku. Na prezesa zarządu kadencji 2024-2029 został wybrany prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Przedstawiciele miast związkowych omawiali także propozycje zmian w statucie organizacji oraz plany działań na kolejne lata. W ZO ZMP wziął udział sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Szymański.
Warszawskie zgromadzenie poprzedziło subregionalne, w którym także uczestniczył Grzegorz Wieczorek.
Tylko współdziałanie samorządów subregionu jeleniogórskiego może przynieść rozwój społeczny i gospodarczy kilkuset tysięcy mieszkańców
Pierwszy raz po wyborach spotkali się wójtowie, burmistrzowie i prezydenci subregionu jeleniogórskiego i części legnickiego. Dwudniowy konwent był okazją do zapoznania się włodarzy, omówienia bieżących zagadnień, przygotowania wspólnego stanowiska na warszawskie zgromadzenie oraz do wyboru nowego składu zarządu Konwentu na lata 2024-2029. Przewodniczącym został burmistrz Gryfowa Śląskiego Daniel Koko, a wiceprzewodniczącymi: prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, burmistrz Wojcieszowa Sławomir Maciejczyk, burmistrz Leśnej Szymon Surmacz oraz burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.
Na tych konwentach uczymy się, dzielimy wiedzą, inspirujemy pomysłami, omawiamy przyszłe wspólne projekty - wyjaśnia sens uczestnictwa Grzegorz Wieczorek - Niezależnie od poglądów i sympatii politycznych, tworzymy jedną wielką rodzinę samorządową. Mamy przecież te same trudności i problemy do rozwiązania - dodaje burmistrz Lubania.
Rangę zgromadzenia podniosła wizyta Macieja Awiżenia — wojewody i Pawła Gancarza — marszałka województwa dolnośląskiego.
Wojewoda, przedstawiciel administracji rządowej, pytany był głównie o pieniądze dla samorządów z budżetu państwa, zaś marszałek wysłuchał postulatów dotyczących dróg i linii kolejowych. Poruszył też kwestie sprawnego i efektywnego wydatkowania środków europejskich.
Przed burmistrzem jeszcze jedno podobne zebranie — Związku Gmin Kwisa.
Owoce tego maratonu spotkań na pewno pojawią się wkrótce, pod postacią konsultacji i wspólnych działań.
Napisz komentarz
Komentarze