Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 22 stycznia 2025 15:02
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Wielka woda w Lubaniu [FOTOGALERIA]

— Bez wsparcia mieszkańców straty byłyby dużo większe — dziękuje lubanianom burmistrz.
Wielka woda w Lubaniu [FOTOGALERIA]

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało 12 września ostrzeżenie dla województwa dolnośląskiego. Alert zawierał informację o intensywnych opadach deszczu i możliwych podtopieniach.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informował, że w powiecie lubańskim prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Największe przewidywano na 14 i 15 września.

Powołano w mieście sztab kryzysowy i Lubań rozpoczął przygotowania na falę powodziową.

Służby miejskie zostały postawione w stan gotowości. Zabezpieczono piasek i ponad 13 tysięcy worków. Na bieżąco monitorowano stan wody w rzekach przepływających przez miasto.

Jeszcze w czwartek poziom wody w Kwisie i Siekierce był niski. Duże rezerwy miały złotnicki i leśniański zbiorniki retencyjne.

W miesiącach wakacyjnych miejskie służby oczyściły około 70 studzienek kanalizacji deszczowej na drogach gminnych zarządzanych przez Burmistrza Miasta Lubań, m.in. Wokół Kamiennej Góry, na Osiedlu Piastów, ulicach Dworcowej, Izerskiej, Zamkowej i Górnej. 

W piątek 13 września sztab kryzysowy wyznaczył miejsca poboru piasku, a worki były wydawane na bieżąco.

Poziom wód w rzekach oraz kwiskich zbiornikach niebezpiecznie rósł. System Ostrzegania Przeciwpowodziowego KWISA (http://sopkwisa.powiatluban.pl), jak się okazało bardzo przydatny, pokazywał, że z godziny na godzinę jest gorzej. Co prawda wodowskaz na Kwisie w Lubaniu pokazywał błędne dane, zaniżał rzeczywisty poziom wody o około 1 metr, ale i tak wskazywał trend wzrostowy. Prędko stał się alarmujący.

Jakby nieszczęść było mało, to w piątkowy wieczór woda wywołała awarię oświetlenia ulicznego w kilku rejonach miasta.

Opady w nocy z piątku na sobotę 14 września znacznie podniosły poziom wody w lubańskich rzekach. Kwisa przekroczyła poziom 3 metrów!

Służby i administracja miejska spędziły noc na ciężkiej pracy, aby reagować na zgłoszenia od mieszkańców.

Zarządzeniem nr 173/ 2024 Burmistrz Miasta Lubań od godziny 1830 w niedzielę 15 września 2024 r. wprowadził alarm przeciwpowodziowy na obszarze Gminy Miejskiej Lubań. Cieki wodne w mieście przekroczyły stany alarmowe. Alarm obowiązuje do odwołania.

Burmistrz, biorąc udział w odprawach Powiatowego i Wojewódzkiego Zespołów Kryzysowych i będąc w zalewanych miejscach, koordynował działania przeciwpowodziowe na ulicach Włókienniczej, Emilii Plater, Łużyckiej, Dolnej, Robotniczej i Mostowej.

Niedzielny wieczór i noc przyniosły najbardziej dramatyczne chwile dla lubanian. Około godzinę przed północą rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców z zagrożonej zalaniem ul. Robotniczej. Powodzianie mieli zapewnione miejsca noclegowe w Szkole Podstawowej nr 1 w Lubaniu. Punkt wyposażyła w łóżka polowe oraz śpiwory lubańska straż pożarna.

Ulica Robotnicza została zamknięta dla ruchu, wyłączono tu także prąd. Energii elektrycznej nie mają też mieszkańcy innych zalanych ulic: Wyspowej, Mostowej, Przemysłowej i części ulicy Warszawskiej.

Dramatyczną walkę podjęto też o stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jeszcze nieoddany do użytku po remoncie obiekt niestety nie miał szans. Pomimo ułożenia kilku obwałowań z worków, woda zalała teren MOSiR-u. Szczęśliwie jednak nie był to gwałtowny nurt, więc może straty nie będą druzgocące... Okaże się po opadnięciu wody.

W poniedziałkowy poranek burmistrz Lubania Grzegorz Wieczorek podziękował za zaangażowanie w ratowanie naszego miasta przed powodzią.

W obliczu żywiołu służby otrzymały ogromne wsparcie od Państwa, bez którego straty związane z wylaniem Kwisy i Siekierki byłyby dużo większe. Wczorajszy dzień zmobilizował do pomocy dziesiątki mieszkańców. Jestem dumny, że mogę być częścią tej społeczności. Ogromne podziękowania kieruję do załogi ZGiUK, LPWiK, PEC, które pracowały bez przerwy kilka ostatnich dni. Dziękuję strażakom, policjantom, straży granicznej, straży miejskiej. Dziękuję pracownikom urzędu i radnym, którzy wspierali prace zabezpieczające mienie. Dziękuję młodzieży i rodzicom. To był dla nas sprawdzian, z którego wyszliśmy bardzo doświadczeni i skutecznie zjednoczeni – napisał Grzegorz Wieczorek na Facebooku.

Deszcz ustał, niebo nad Lubaniem pojaśniało. Woda wkrótce opadnie. Miejmy nadzieję, że szkody, jakie poczyniła, będą mniejsze, niż nasze obawy.

Na szczęście, mimo sytuacji powodziowej, jakość wody w kranach Lubania jest należyta. Można ją spożywać i używać do higieny.

Niestety inne miasta naszego województwa nie miały tyle szczęścia w nieszczęściu co Lubań. Pamiętajmy też, że to jeszcze nie koniec powodzi w Polsce. Fala powodziowa się kumuluje i płynie dalej.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Cecyliann 20.09.2024 12:25
Po co ta oferma belwederska pojechał do powodzian - niech sobie dalej ogląda w telewizji i nie przeszkadza w pracach porządkowych. Może jeszcze gdzieś zaproszą tego lansera na dożynki.

Goral 17.09.2024 22:03
Bardzo dziękuję wszystkim Kochanym Lubaniakom .Ratowaliscie mój dom rodziny na ulicy Robotniczej . Łzy w oczach . Bardzo Bardzo dziękuję. Wojtas. ,,

Wojtas 17.09.2024 21:49
Dziękuję bardzo wszystkim Kochanym Lubaniakom którzy byli na ulicy Robotniczej a szczególnie koło nr 6. Łzy w oczach jak bardzo pomagaliście. Wielkie dzięki Wojtas

Hal 17.09.2024 21:24
W jaki sposob redaktor piszący ten artykuł zweryfikował te informacje suflowane mu przez burmistrza. Wygląda, że przyjmuje wszystko bezkrytycznie i powiela. A to wygląda na stek bzdur i jakąś opowieść o bohatersko walczącym z przeciwnościami naszego ukochanego burmistrza. W jaki sposob redaktor zweryfikował np.czyszczenie studzienek bo rzeczywistość zdaje się mówić co innego. Albo co to za fragment jak to dramatycznie zgasło oświetlenie i biedny nasz bohater musiał sobie radzić bez oświetlenia. No nie do wiary. Jak walczyć z powodzią jak nie świeci lampa. Nawet zdjęcia sobie trudno zrobić. A prawda jest taka że miasto nie było przygotowane na falę powodziową choć od tygodnia były komunikaty a Czesi już wtedy tonęli. A sama akcja ad hoc sklecona to całkowia porażka. Honor uratowali sami mieszkańcy bez pomocy burmistrza.

Sabina_T 20.09.2024 12:17
Studzienki nie były czyszczone od czasów PRL-u. Ostatnio oczyścili jedną co ją było widać z okien burmistrza przy przejściu na Pl. 3 Maja - i to tyle w ramach przygotowań do wielkiego lania ...

Podał 17.09.2024 20:15
Czy park Biedrunia też zalało , no ten koło Lubawki

XVZ 17.09.2024 18:09
Ja Wam burmistrza nie wybierałem tyle w temacie

Xawier 20.09.2024 12:17
A miałeś lepszego kandydata?

p 17.09.2024 17:21
3/4 lubaniaków w ogóle nie wiedziało, że coś zalewa w Lubaniu. Powódź objęła ulicę Robotniczą, Przemysłową i trochę inne nadkwiskie i można to było sprawnie ogarnąć gdyby Wieczorek trochę się znał na rzeczy. A teraz robi z siebie bohatera jak to walczył z żywiołem. Człowieku ty żywiołu nie widziałeś na oczy. Nie poradziłeś sobie z kilkoma uliczkami które zawsze są zalewane gdy Czocha spuszcza wodę. To można było przewidzieć tydzień wcześniej bo wszyscy wiedzieli o prognozach pogody a nie udawać wielkiego mistrza w nocy. Worki można było ułożyć już w ubiegłym tygodniu i zatrzymać napór wody. Co by było gdyby była wielka powódź?

aLDona 20.09.2024 12:22
Człowieku ty żywiołu nie widziałeś na oczy. Nie poradziłeś sobie z kilkoma uliczkami które zawsze są zalewane gdy Czocha spuszcza wodę. ============= No to osiełku pospolity skoro są zawsze zalewane to nawet ty byś nic nie poradził - idzie woda i zalewa. Ktoś kiedyś postulował likwidację pobliskich ogródków działkowych i przeznaczyć teren pod budownictwo.Dobrze że ten pomysł ktoś mądrzejszy storpedował. Nie buduje się na terenach zalewowych. Nie ma na to mądrych - zbiornik Leśna i Złotniki mają określoną pojemność i jak Bozia otworzy spusty - to trzeba się tylko modlić, gromnica i monstrancja na wały ...

J23 17.09.2024 15:13
Podziękowania dla służb których nie bylo na ulicy mostowej bo ważniejszy był stadion niż dobytek ludzi .A podziękowania należą się mieszkańcom ul Mostowej Rozanej, kibica Zagłębia Lubin (FC Lubań) i panom ktorzy wozili worki swoimi prywatnymi autami .Dziękuję Władza macie od nas pewne glosy

M 18.09.2024 07:33
Służb nie było na stadionie.

Dżamalis 18.09.2024 20:10
I dobrze. Skoro projektanta S. nie było to dlaczego oni mieli być?

Jola 17.09.2024 11:37
Jak czytam ,ze służby spędziły czas na zabezpieczeniu ludzi.To strach się bać.Na nowej Robotniczej ,gdzie Kanału młynówki jest najniższym pkt.2-3 m. 1 osobę ze służby widzieliśmy ok.22 gdy zalewało już stara Robotniczą.Teraz jeszcze niech napiszą ,że za sprawną akcje dostali nagrody.I będziemy mieli kabaret za darmo.

Morda 17.09.2024 15:38
typowy styl obecnego burmistrza, ale przecież: nic się nie stało ta la la la, nic się nie stało ale lansik jest

Św Donek 19.09.2024 12:48
Przecież nic nie powie przeciwko donkowi, Donek mając informacje o zagrożeniu powiedział że prognozy są przesacowane więc powódź zaskoczyła miasto bo po co było się wychylać i przygotować wały. Donek święty co powie to tak jest

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama