Mural powstał na ścianie kamienicy, gdzie znajduje się Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu. Jakub Böhme góruje nad rondem przy ulicach Warszawskiej, Okrzei, Daszyńskiego i Staszica. Niegdyś biała ściana, dziś cieszy oko muralem.
Prace nad muralem zakończono w piątek, 8 listopada i wygląda na to, że mieszkańcom malowidło się spodobało.
Długie i wspólne negocjacje ze wspólnotą za nami, dzisiaj zdjęto rusztowanie i możecie Państwo podziwiać w całej okazałości, pierwszy duży mural w Zgorzelcu. Mam nadzieję, że podoba się Państwu, i jeżeli tak jest, to nie będzie to ostatni mural - zapowiedział na swoim profilu w social mediach, Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca.
Jakub Böhme – mistyk i filozof Górnych Łużyc
Jakub Böhme (1575–1624) był niemieckim filozofem, mistykiem i gnostykiem, urodzonym w Alt Seidenberg (obecnie Stary Zawidów). Pomimo że pracował jako szewc, jego głębokie przemyślenia na temat relacji między Bogiem a człowiekiem przyniosły mu sławę w całej Europie.
Życie i twórczość
Osiedlił się w Görlitz (Zgorzelec), gdzie prowadził warsztat szewski i zgłębiał pisma religijne oraz filozoficzne, inspirując się m.in. Biblią i dziełami Paracelsusa. W 1600 roku przeżył mistyczną wizję, która wywarła głęboki wpływ na jego myślenie. Jego pierwsze dzieło, „Aurora” (1612), spotkało się z oporem władz kościelnych, jednak Böhme nie zrezygnował z twórczości, kontynuując pisanie aż do powstania m.in. „Mysterium Magnum” (1623).
Poglądy i dziedzictwo
Böhme wyjaśniał istnienie zła jako niezbędnej części boskiej natury, twierdząc, że jak światło istnieje tylko dzięki ciemności, tak Bóg obejmuje w sobie przeciwieństwa dobra i zła. Pisząc po niemiecku, wywarł silny wpływ na późniejszych filozofów, takich jak Hegel, oraz na rozwój niemieckiej mistyki. Jego dzieła nadal fascynują badaczy, a w Zgorzelcu, gdzie spędził wiele lat, znajduje się Dom Jakuba Böhmego, miejsce pamięci filozofa.
Napisz komentarz
Komentarze