Rok temu po raz pierwszy usłyszeliśmy o Szkole Magii na Zamku Czocha. O sprawie zrobiło się głośno gdyż materiał o Larpie na Zamku Czocha publikowało 250 serwisów informacyjnych na całym świecie. W tym czasie odbyło się tam już pięć imprez tego typu i zwykło się mówić, że znów na „Czosze” są czarodzieje. Tylko czy wszyscy wiedzą co się tam dzieje i czym jest ów Larp? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Larp to forma gier teatralnych (live action role-playing), na pograniczu gry i sztuki. Uczestnicy wcielają się w role i mają wspólny wpływ na otwarty scenariusz. Gry toczą się w świecie rzeczywistym lub fikcyjnym, znanym z kart książek czy filmów lub też od podstaw wymyślonym. - Larp to tak szeroka gama gier, że obserwując różne jego typy, rozpoznać w nich można ogromne, średniowieczne bitwy, wysoce artystyczne interpretacje dzieł literackich, lekkie sitcomy czy psychologiczne dramy. Larpy mogą odbywać się pod gołym niebem, w wielkich fortecach i zamkach, w podziemiach, na scenie, czy po prostu w jednym lub kilku pomieszczeniach. Właściwie mogłyby się też odbyć na basenie, w kuchni czy podczas spektaklu w operze. - mówi Szymon Boruta z Katowickiego stowarzyszenia Liveform, który jest współorganizatorem gier na Zamku Czocha. - W larpach mogą brać udział wszyscy: młodzi, dorośli i dzieci. Larpy mogą nas głęboko poruszać, mogą traktować o poważnych temat, edukować, zmuszać do refleksji. Larpy mogą być wszystkim. To właśnie sprawia, że są tak fascynujące, wciągające i niesamowite - dodaje.
Czym jest larp na Zamku Czocha?
Projekt "College of Wizardry" powstał z inicjatywy wolontariuszy pochodzących z Polski i Danii. Zamek Czocha na kilka dni staje się szkołą dla czarodziejów, wzorowaną na Hogwarcie -szkole wymyślonej przez Joanne Rowling. Wyobraźmy sobie nasz świat, zupełnie jak dzisiaj. Z jednym małym wyjątkiem - magia jest prawdziwa. Świat magów i czarownic istnieje schowany w cieniach naszej codziennej rzeczywistości. To świat tradycji, starych rodów, sekretów i tajemnic. Podczas gry uczestnicy uczą się magicznych przedmiotów, takich jak zielarstwo czy alchemia, rozwiązują starożytne zagadki oraz tworzą swoje historie - razem z przyjaciółmi i wrogami. Larp na Zamku Czocha przeznaczony jest tylko dla osób dorosłych, a w jego trakcie poruszane są także bardzo poważne tematy jak tolerancja czy tragedia wojny.
Pierwsza edycja gry miała miejsce w listopadzie 2014 roku. Kolejne cztery odbyły się w tym roku. Projekt realizowany jest przez stowarzyszenia: Liveform z Katowic oraz Rollespilsfabrikken z Danii. Gra zgromadziła już ponad 600 uczestników z całego świata (36 krajów).
Stowarzyszenia nie zasypują gruszek w popiele i już przygotowały nowy projekt, "Fairweather Manor" to kolejny larp, którego akcja dzieje się w angielskiej posiadłości w 1914 roku. Podczas wydarzenia uczestnicy przenoszą się na trzy dni do świata, w którym stają się sługą, arystokratą, artystą lub innym zaproszonym gościem na wielkie urodziny Diuka – właściciela posiadłości. Wszystko to dzieje kilka miesięcy przed wybuchem I Wojny Światowej.
Całość dzieje się w wynajętym zamku Moszna.
Napisz komentarz
Komentarze