W bieżącym roku za wyjątkiem okresu przed Bożym Narodzeniem obowiązywały dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. W 2019 roku handel będzie dozwolony jedynie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca oraz w jedną niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc i dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. Tak, więc 6 stycznia w większości sklepów zakupów nie zrobimy.
Całkowity zakaz handlu w niedziele zacznie obowiązywać w roku 2020. Będzie jednak kilka wyjątków: dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz cztery razy w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.
Ustawodawca przewidział także wyjątki od reguły, pomimo zakazu otwarte mogą być sklepy, w których za ladą staną właściciele lub członkowie ich rodzin, apteki, piekarnie, lodziarnie, kwiaciarnie, urzędy pocztowe oraz sklepy z prasą, pamiątkami, biletami lub wyrobami tytoniowymi.
Ta furtka miała na celu umożliwić funkcjonowanie małym osiedlowym, czy wiejskim sklepikom. Z możliwości obejścia zakazu coraz chętniej korzystają jednak sieciówki. Po wejściu w życie przepisów niektóre z marketów stały się dworcami inne placówkami pocztowymi, słychać także, iż niektóre planują „przekształcić się” w stacje paliw, których to zakaz handlu również nie obowiązuje.
Takie obchodzenie przepisów nie podoba się posłom, którzy w grudniu br. mieli się zająć nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele zmierzającą do uszczelnienia obowiązujących przepisów. Posłowie chcą m.in., aby w niedziele mogły pracować tylko placówki Poczty Polskiej, a nie sklepy, które umożliwiają odbiór czy nadanie przesyłek. Niestety, projekt nowelizacji został zdjęty z porządku obrad i trafił do poprawy.
Czy Waszym zdaniem zakaz handlu to dobry pomysł?
Reklama
Coraz mniej handlowych niedziel. Ankieta
W roku 2018 mieliśmy 23 niedziele wolne od handlu. W 2019 roku będzie ich już 37.
- 27.12.2018 22:30 (aktualizacja 14.08.2023 06:05)
Napisz komentarz
Komentarze