Komentarz pojawił się w związku z informacją dotyczącą złożenia radnym powiatowym sprawozdania dotyczącego bezpieczeństwa w powiecie lubańskim. Link TUTAJ.
Takie informacje o podsumowaniu powinny być podane do publicznej wiadomości, żeby mogli przyjść mieszkańcy dopiero wtedy by wyszło jak jest bezpiecznie w Lubaniu. A może zrobić dodatkową stronę i wpisywać miejsca gdzie powinny pojawiać się patrole nie chodzi o donosicielstwo ale o nasze bezpieczeństwo - napisał użytkownik o nicku Rumun.
W związku z tym przypominamy, od października 2015 roku na terenie całego kraju działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – narzędzie służce poprawie bezpieczeństwa również mieszkańców powiatu lubańskiego.
Kliknij w obrazek aby przejść do mapy.
Dzięki aplikacji można łatwo i anonimowo zgłaszać sytuacje w swoim otoczeniu, które według mieszkańców bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Zgłoszenia nanosić można za pośrednictwem mapy w 25 kategoriach takich jak m.in. akty wandalizmu, zła organizacja ruchu drogowego, nieprawidłowe parkowanie czy miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej.
Od momentu uruchomienia aplikacji to jest 5 października 2016 roku Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu odnotowała 741 zgłoszeń, gdzie 412 (59%) zgłoszeń zostało potwierdzonych. Największa ich ilość dotyczyła przekroczenia dozwolonej prędkości bo aż 204 zgłoszenia z czego potwierdzono 136 (75%). Ważnymi problemami dla mieszkańców, były również zagrożenia związane z spożywaniem alkoholu w miejscach zabronionych, takich zgłoszeń było aż 118. Kolejnym ważnym problemem jest nieprawidłowe parkowanie, gdzie takich powiadomień od mieszkańców odnotowano 117.
Jak wynika z analizy zgłoszeń otrzymanych za pośrednictwem KMZB, ważnym problemem były również zagrożenia związane z powstawaniem dzikich wysypisk śmieci. Zgłoszeń takich otrzymano 33 z czego w trakcie rozpoznania terenu policjanci potwierdzili aż 18.
Każdorazowo, niezależnie od podjętych czynności pozostających w kompetencjach Policji, informacje o ujawnionym zagrożeniu, w zależności od jego charakteru, Policja niezwłocznie przekazuje właściwym podmiotom, w tym organom samorządu terytorialnego celem wyeliminowania nieprawidłowości.
Przypominamy, że „Mapa” jest dostępna na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu, a także stronach wszystkich innych jednostek Policji. Na KMZB można nanosić informacje dotyczące zagrożeń takich jak, m.in.: dzikie wysypiska śmieci, akty wandalizmu, bezdomność, dzikie kąpieliska, gromadzenie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, nielegalna wycinka drzew, nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa, niszczenie zieleni, przekraczanie dozwolonej prędkości, używanie środków odurzających, wałęsające się bezpańskie psy, wypalanie traw, zła organizacja ruchu drogowego, znęcanie się nad zwierzętami, żebractwo czy ostatnio dodane miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej.
Przypominamy jednak, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do oznaczania interwencji wymagających natychmiastowej reakcji. W takich sytuacjach należy dzwonić na numer alarmowy 112.
Napisz komentarz
Komentarze