Już wiemy, że XV sesja Rady Gminy, która zwołana zostanie jeszcze w przerwie wakacyjnej zdominowana będzie przez skargi. Rada Gminy, w której większość mają opozycyjni wobec wójta radni, zmierzy się między innymi ze skargą złożoną przez Zbigniewa Hercunia na działania Komisji Rewizyjnej. Wójt zarzuca jej nieobiektywne działania, świadome wprowadzanie w błąd Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz bezprawne zatajanie przed Radą Gminy złożonego do RIO wniosku o nieudzielenie mu absolutorium.
W czerwcu po przeprowadzeniu kontroli w Gminie Lubań Komisja Rewizyjna w składzie: Małgorzata Jańczak, Andrzej Usyk i Ryszard Leszczyński, złożyła do Regionalnej Izby Obrachunkowej wniosek o nieudzielenie wójtowi gminy absolutorium. Wniosek ten poparła wnioskami z przeprowadzonej kontroli.
Regionalna Izba Obrachunkowa po zapoznaniu się z treścią dokumentu stanowisko komisji poparła i rekomendowała nieudzielenie wójtowi absolutorium (tu na uwagę zasługuje fakt, że prawdopodobnie z racji braku czasu RIO oparło się jedynie na wniosku Komisji Rewizyjnej, nie wnikając w autentyczność przedstawionych faktów, a odpowiedź RIO z rekomendacją do biura rady wpłynęła w ostatnim możliwym terminie, w dniu sesji absolutoryjnej). Przesłana uchwała RIO została odczytana w trakcie sesji absolutoryjnej zaskakując zebranych na sali radnych. W efekcie uchwała absolutoryjna nie otrzymała bezwzględnej większości głosów, co jest równoznaczne z brakiem jej rozstrzygnięcia.
Problem w tym, że na dwa tygodnie przed sesją miały miejsce zdarzenia, które powinny istotnie wpłynąć na stanowisko RIO i rady. Mianowicie, do stawianych przez Komisję Rewizyjną zarzutów pokontrolnych odniósł się wójt, wnosząc na piśmie szereg uwag i wniosków zbijających argumenty komisji.
Ta wniesionych zastrzeżeń RIO nie przedstawiła, mimo że w piśmie skierowanym do włodarza gminy 18 czerwca zapewniła, iż „wszystkie uwagi i wnioski zostały uwzględnione w protokole z przeprowadzonej kontroli”. Następnie weszła z wójtem w spór formalny przeciągając sprawę i zatajając przed radą gminy treść wniosku o nieudzielenie absolutorium, co w myśl art. 270 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych jest łamaniem prawa. W efekcie radni nie zdołali zapoznać się z dokumentem przed sesją absolutoryjną i w trakcie głosowania byli zdezorientowani przedstawionymi w nim rewelacjami.
Jak się okazało, wniosek Komisji Rewizyjnej o nieudzielenie wójtowi absolutorium do RIO został przesłany zanim o pokontrolnych zarzutach dowiedział się wójt. Co więcej, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej już po przesłaniu wniosków z kontroli do RIO (11.06) usiłowała wpłynąć na wójta, aby ten podpisał „w ciemno” protokół pokontrolny, bez możliwości zapoznania się z zarzutami (14.06). Wójt na to się nie zgodził i (17.06) odniósł się do zarzutów składając obszerne zastrzeżenia. Co ciekawe pismem z dnia 18.06 Komisja Rewizyjna poinformowała wójta o uwzględnieniu wniesionych zastrzeżeń! W związku z tym 19.06 wójt zwrócił się do Komisji Rewizyjnej, aby ta przedłożyła do podpisu protokół z uwzględnionymi uwagami i wnioskami, czego ta do dnia złożenia skargi nie uczyniła.
Wójt o powyższych naruszeniach powiadomił na piśmie także RIO, gdzie po sesji absolutoryjnej uzyskał informację, że skład orzekający RIO nie miał informacji o złożonych przez wójta zastrzeżeniach do protokołu pokontrolnego oraz o fakcie, że komisja je uwzględniła. Dlatego swoją opinię wydała jedynie na podstawie wniosku komisji.
Wójt, zgodnie ze statutem, o swoich uwagach i zastrzeżeniach dotyczących przeprowadzonej kontroli poinformował Teresę Trefler, przewodniczącą Rady Gminy, ta będąc jednak w opozycji do wójta, do dnia złożenia skargi również nic nie zrobiła.
W związku z obszerną treścią skargi na Komisję Rewizyjną przedstawiony przebieg zdarzeń jest jedynie skrótowy, a cały dokument z wniesionymi do protokołu pokontrolnego przez wójta uwagami znaleźć można w plikach do pobrania.
Zainteresowani znajdą tam między innymi odpowiedzi wójta na zarzuty zakupu działek w Henrykowie Lubańskim, zakupu z naruszeniem prawa lamp LED czy niewywiązaniu się ze sprzedaży mienia komunalnego.
Treść samej uchwały RIO z zawartymi wnioskami Komisji Rewizyjnej znaleźć można TUTAJ.
Najprawdopodobniej los skargi jest przesądzony, bowiem wątpliwym jest aby opozycyjni radni, którzy mają większość w radzie oraz komisjach, w tym skarg i wniosków, dopuścili ją pod głosowanie.
Niemniej warto obejrzeć XV posiedzenie rady, aby wyrobić sobie indywidualne zdanie na temat prowadzonej w Gminie Lubań „wojny”. Wojny, z której najprawdopodobniej nic dobrego nie wyniknie, a której ma już dosyć duża część mieszkańców gminy.
Napisz komentarz
Komentarze