Oszuści w rozmowie telefonicznej podają się za bliskiego członka rodziny np. wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca lub za członka rodziny znajomych, sąsiadów czy przyjaciół. Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o pieniądze np. na opłatę kosztów leczenia szpitalnego, na okazyjny zakup samochodu lub mieszkania. Sprawcy również mogą podawać się za funkcjonariusza Policji, Centralnego Biura Śledczego lub służb specjalnych, gdzie telefonicznie sugerują, że wymyślone poważne zdarzenie, może mieć mniejsze konsekwencje w przypadku uiszczenia większej kwoty pieniędzy. Gdy osoba godzi się na przekazanie gotówki tłumaczą, że nie mogą osobiście odebrać pieniędzy i zrobi to za nich ktoś zaufany. Zazwyczaj sprawcy cierpliwie czekają jeśli gotówka ma być pobrana z banku. Zwykle także proszą, aby o tej rozmowie nikogo nie powiadamiać, gdyż wstydzą się, że muszą pożyczyć pieniądze. Po ich odbiór wysyłają wspólnika, który w umówionym miejscu i czasie odbiera pieniądze. Okradziona osoba orientuje się, że padła ofiarą złodziei dopiero wówczas, gdy nawiązuje kontakt z prawdziwym krewnym.
Oszuści wymyślają coraz nowsze sposoby aby sprawnie i w sposób wiarygodny dla pokrzywdzonych wyłudzić pieniądze.
Z TEGO POWODU APELUJEMY
Reagujmy, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany znajduje się w pobliżu naszego krewnego, sąsiada albo miejsca jego zamieszkania lub usiłuje się z nim kontaktować telefonicznie. Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój. Zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się porusza.
W trosce o Państwa bezpieczeństwo apelujemy, aby nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą
o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.
O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujmy Policję korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy. Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo!
Napisz komentarz
Komentarze