Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 28 listopada 2024 08:59
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Stoi na stacji lokomotywa

Dzięki uprzejmości Muzeum Kolejnictwa z Warszawy, w poniedziałek na Stację Kultury w Świeradowie-Zdroju przybył z Pyskowic wyprodukowany w 1918 parowóz Tp4 z numerem 217. Wcześniej decyzję w sprawie sprowadzenia do uzdrowiska zabytkowej lokomotywy, która ma być wizytówką odremontowanego dworca i przypominać historie kolejnictwa w mieście podjęli świeradowscy radni.
Stoi na stacji lokomotywa

Autor: Stacja Kultury Świeradó-Zdrój

Cała historia związana z modernizacją dworca kolejowego i sprowadzeniem do miasta zabytkowego parowozu zaczęła się jeszcze w 2013 roku od pomysłu jednego z mieszkańców, wielkiego pasjonata kolejnictwa, Pana Artura Kotlarka, który patrząc na rozbieraną linię kolejową na terenie Świeradowa-Zdroju zamarzył, iż warto byłoby zrobić coś, co zachowałoby dla potomnych wartość historyczną tego miejsca.

- Wówczas zrodził się pomysł, żeby wyremontować dworzec i ściągnąć tu tabor, który był bezpośrednio związany z tą linią - tłumaczy redakcji Lwówecki.info Pan Artur, który dodaje, iż do dnia dzisiejszego zachowały się dwa egzemplarze, jeden parowóz w skansenie, który to skansen z wiadomych powodów nie chce się go pozbyć, a druga lokomotywa, która jeździła na tej trasie stoi w lokomotywowni w Jeleniej Górze stanowiąc własność PKP Cargo, niestety tu z mniej wiadomych powodów decyzje były również odmowne. Ostatecznie udało się przejąć od Muzeum Kolejnictwa z Warszawy lokomotywę, która została już nadszarpnięta zębem czasu, ale nadal jest cennym eksponatem.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Beti 06.10.2019 19:13
Pasje należy realizować za własne a nie publiczne pieniądze. Jaką wartość historyczną ma stara lokomotywa produkowana seryjnie na starym dworcu bez znaczenia na starej niemieckiej mapie kolejowej? Dziwne tylko,że tylu ludzi się na to nabrało. Ogólne "zaczadzenie" czy co?Szkoda tylko,że publiczne pieniądze będą nadal tak wydawane.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama