W ramach Porozumienia zawartego między Komendantem Głównym Policji a Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o współpracy mającej na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa obywateli, funkcjonariusze Policji współuczestniczyli w organizowaniu przez przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lubaniu „Dnia Seniora” w świetlicy wiejskiej w Biedrzychowicach. Do akcji informacyjno- edukacyjnej dołączył Powiatowy Rzecznik Konsumentów działający przy Starostwie Powiatowym w Lubaniu.
Spotkanie rozpoczęła kierownik inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lubaniu Pani Alicja Granda, która szczegółowo omówiła proces logowania się na strony internetowe przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na zabezpieczenia pojawiające się podczas logowania. Wspomniała o fałszywych linkach, które często wysyłane są na numery telefonów komórkowych z prośbą o ich aktywowanie.
Aspekt działań policji w obszarze bezpieczeństwa społeczeństwa przedstawili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu. Szczegółowo omówili sposoby działania oszustów w tym przestępstwa na „wnuczka, „na policjanta”. Przypomnieli o sposobach działania domokrążców, którzy próbują sprzedać nam ziemniaki, cebulę a obecnie węgiel za okazyjną cenę. Uczulili zebranych gości na łatwowierność w stosunku do osób , których nie znamy a chcemy im pomóc.
Ważną częścią konferencji było przedstawienie problematyki nadużyć konsumenckich wobec seniorów, którą szczegółowo omówiła Pani Agnieszka Cichoń- Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Lubaniu. Wyjaśniła m.in. w jakim terminie oraz w jaki sposób prawidłowo można odstąpić od zawartej umowy kupna produktu.
Spotkanie z seniorami było doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu dzielnicowego i wysłuchania problemów związanych z bezpieczeństwem. Podejmowane działania, każdej z wymienionych instytucji mają zapewnić bezpieczeństwo seniorom w ramach współpracy i posiadanych kompetencji.
Napisz komentarz
Komentarze