Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 14:00
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Kolejne decyzje GIOŚ zezwalające na przywóz do Rębiszowa odpadów z Niemiec

Firma Pri-Bazalt od kilku lat rekultywuje nieczynne już wyrobisko w Rębiszowie w gminie Mirsk, robi to zasypując je odpadami poprzemysłowymi uznawanymi za inne niż niebezpieczne. 11 maja Główny Inspektor Ochrony Środowiska wydał dwie kolejne decyzje zezwalające na przywóz odpadów z Niemiec.
Kolejne decyzje GIOŚ zezwalające na przywóz do Rębiszowa odpadów z Niemiec
Wyrobisko Kopalni Księginki w Lubaniu

Autor: eLuban.pl

Na nic protesty i argumenty mieszkańców, że zanieczyszczane są wody gruntowe, że rozjeżdżane są drogi, że wizerunkowo traci na tym region, który jest turystyczny, że środowisko, że zdrowie ich i przyszłych pokoleń. Wszystko na nic wobec bezdusznych przepisów prawa, które dopuszczają rekultywację wyrobisk pokopalnianych odpadami poprzemysłowymi sklasyfikowanymi jako inne niż niebezpieczne.

Dla korporacji górniczych, które w ciągu ostatnich dekad wykupiły podupadające kopalnie to złoty interes. Rekultywacja wyrobisk odpadami poprzemysłowymi jest tak samo, a może jeszcze bardziej opłacalna niż wydobycie kruszyw. Dlatego, nie bacząc na potrzeby mieszkańców regionu, realizują zyski spółek.

By wwieźć legalnie do Polski odpady potrzebne są stosowne zezwolenia, w ostatnim czasie dwa takie wydał GIOŚ.

W dniu 11 maja 2021 roku Marek Chibowski – p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Polsce wydał dwie decyzje zezwalające na wwóz do naszego kraju łącznie 74.000 ton odpadów w postaci rdzeni form odlewniczych uszkodzonych lub zużytych po procesie odlewania oraz zmieszanych odpadów betonu, gruzu ceglanego i odpadów z materiałów ceramicznych. - podaje portal lwowecki.info.

Całość przyjmie firma Pri-Bazalt, która wypełniać będzie tym wyrobisko poeksploatacyjne w Rębiszowie. Ma na to zgodę Marszałka Województwa, która jest ważna do grudnia 2025 roku.

W ten sposób do Rębiszowa trafi 20 tys. ton odpadów w postaci rdzeni i form odlewniczych uszkodzonych lub zużytych w procesie odlewania i 54 tys. ton zmieszanych odpadów betonu, gruzu ceglanego i odpadów materiałów ceramicznych. Zostanie to przewiezione 2800 transportami ciężarowymi, które przejadą DK30 przez Lubań, ma to zostać wykonane do końca lutego 2022 roku.

Mieszkańcy Lubania i regionu protestują przeciwko wydaniu podobnych zgód i zezwoleń na rekultywację wyrobiska Księginki, które pomieści 13 mln ton podobnych odpadów. Aby przewieźć tę ilość potrzebnych będzie 500 000 transportów ciężarowych, które przejadą przez centrum Lubania.

Szeroko pisaliśmy o tym w tekstach: Do Lubania może trafić 13 mln ton odpadówJest odmowa w sprawie przywozu 13 mln ton odpadów do LubaniaOdpady przemysłowe w Lubaniu? Eurovia odwołuje się od decyzji Starosty


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zofia 21.05.2021 09:00
Marszałek powinien zamieszkać przy wyrobisku i cieszyć sie tym co zrobił, a Lubań ??? staniemy na drodze i nie pojedzie żaden samochód,

gdzie las ? 20.05.2021 23:56
Polski Ład !!!

Wtajemniczony 20.05.2021 20:43
Ograniczenia tonarzowe byly już ustawiane, po dwoch dniach przewoźnicy maja pozwolenie z ministerstwa na przejazd daną droga z pominieciem zakazu.

Bogdan 20.05.2021 16:47
I to wszystko za Pis-u a nie za Tuska ? Nie możliwe! Polski już nie ma.

......... 20.05.2021 20:14
Bogdanie nie masz racji. Opozycja totalna ulokowała się w samorządach i bojkotuje wszystko, co związane jest z obecnym rządem. Rębiszów, to przykład jak chętnie wydawane są zgody przez lokalne władze. Urzędas wie, że robi źle, ale siła pieniądza zmienia jego mózg w g-wno.

zulu 21.05.2021 09:54
Przykładem Olszyna.

Przeciwnik 20.05.2021 16:06
Lubań jest sprzedany więc co się dziwić.

AK 20.05.2021 11:28
Do wszystkich zafasynowanych obecną władzą, macie swój nowy nieład. Do tego trzeba jeszcze dodać plagę kornika drukarza, która od 6 lat prowadzi zmasowany atak na Polskie lasy, w tym wielki ( już powoli tylko z nazwy ) lubański las. Wyworzą tyle drzewa, że aż nie mieszczą się pod wiaduktami.

Po 20.05.2021 15:18
Dla Niemca sprzedają prawie zadarmo, to ładują na maxa. Leśna organizacja, która niby dba o lasy, a raczej o własną kieszeń.

Pl 20.05.2021 10:48
Ograniczenie tonarzowe postawić, dla TIRÓW z odpadami nich busami dostarczają.

Tonarzowy 20.05.2021 14:40
Czy to będzie lepiej jak zamiast jednego TIRa przejedzie 100 busów?.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
Andrzejki
sport
Festiwal Kobiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama