Na nic protesty i argumenty mieszkańców, że zanieczyszczane są wody gruntowe, że rozjeżdżane są drogi, że wizerunkowo traci na tym region, który jest turystyczny, że środowisko, że zdrowie ich i przyszłych pokoleń. Wszystko na nic wobec bezdusznych przepisów prawa, które dopuszczają rekultywację wyrobisk pokopalnianych odpadami poprzemysłowymi sklasyfikowanymi jako inne niż niebezpieczne.
Dla korporacji górniczych, które w ciągu ostatnich dekad wykupiły podupadające kopalnie to złoty interes. Rekultywacja wyrobisk odpadami poprzemysłowymi jest tak samo, a może jeszcze bardziej opłacalna niż wydobycie kruszyw. Dlatego, nie bacząc na potrzeby mieszkańców regionu, realizują zyski spółek.
By wwieźć legalnie do Polski odpady potrzebne są stosowne zezwolenia, w ostatnim czasie dwa takie wydał GIOŚ.
W dniu 11 maja 2021 roku Marek Chibowski – p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Polsce wydał dwie decyzje zezwalające na wwóz do naszego kraju łącznie 74.000 ton odpadów w postaci rdzeni form odlewniczych uszkodzonych lub zużytych po procesie odlewania oraz zmieszanych odpadów betonu, gruzu ceglanego i odpadów z materiałów ceramicznych. - podaje portal lwowecki.info.
Całość przyjmie firma Pri-Bazalt, która wypełniać będzie tym wyrobisko poeksploatacyjne w Rębiszowie. Ma na to zgodę Marszałka Województwa, która jest ważna do grudnia 2025 roku.
W ten sposób do Rębiszowa trafi 20 tys. ton odpadów w postaci rdzeni i form odlewniczych uszkodzonych lub zużytych w procesie odlewania i 54 tys. ton zmieszanych odpadów betonu, gruzu ceglanego i odpadów materiałów ceramicznych. Zostanie to przewiezione 2800 transportami ciężarowymi, które przejadą DK30 przez Lubań, ma to zostać wykonane do końca lutego 2022 roku.
Mieszkańcy Lubania i regionu protestują przeciwko wydaniu podobnych zgód i zezwoleń na rekultywację wyrobiska Księginki, które pomieści 13 mln ton podobnych odpadów. Aby przewieźć tę ilość potrzebnych będzie 500 000 transportów ciężarowych, które przejadą przez centrum Lubania.
Szeroko pisaliśmy o tym w tekstach: Do Lubania może trafić 13 mln ton odpadów, Jest odmowa w sprawie przywozu 13 mln ton odpadów do Lubania, Odpady przemysłowe w Lubaniu? Eurovia odwołuje się od decyzji Starosty
Napisz komentarz
Komentarze