Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 11:26
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

500+ nie dla każdego. Nadchodzą duże zmiany

Dotychczas przyznawanie świadczenia 500+ odbywało się w prosty sposób. Należało złożyć wniosek podczas wizyty w urzędzie lub przez internet i wybrać dogodny dla siebie sposób pobierania środków. Wkrótce zasady zmienią się, przez co dostęp do programu może zostać dla niektórych obywateli mocno ograniczony.
500+ nie dla każdego. Nadchodzą duże zmiany

Autor: screen PUE ZUS

ZUS przejmie ster

Dotychczas obsługą procesów związanych z przyznawaniem świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+” zajmowały się urzędy miasta i gminy, ośrodki pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Według nowych przepisów odpowiedzialność ta spadnie na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że wkrótce właśnie ZUS ma zadecydować o tym, czy spełniamy warunki upoważniające do pobierania świadczeń. Zajmie się też jego wypłatą oraz egzekwowaniem zwrotu nienależnie pobranych środków z tego tytułu. 

Tylko elektronicznie

Problem w tym, że w projekcie ustawy przygotowanym przez rząd istnieje zapis, którego wejście w życie wyeliminowałoby tradycyjną, papierową formę składania wniosku. Gdyby założenia zostały przyjęte, dokumentację moglibyśmy składać jedynie drogą elektroniczną, tj. przez stronę rządową https://empatia.mpips.gov.pl/, Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub systemy teleinformatyczne obsługiwane przez kasy oszczędnościowo – kredytowe albo ministerstwo.

Koniec z kolejkami na poczcie

Rząd bowiem chce zmienić również formę wypłacania środków, która obecnie nie jest szczegółowo uregulowana. Obecnie część osób pobiera świadczenie wypłacane przekazem pocztowym lub bezpośrednio w kasie urzędu. Po zmianach konieczne będzie założenie rachunku bankowego, gdyż wedle nowych przepisów planowana jest całkowita rezygnacja z gotówkowej wypłaty środków z tytułu świadczenia wychowawczego.

„Dobry start” tylko elektronicznie

Podobną decyzję rząd podjął niedawno w sprawie programu „Dobry start”, w ramach którego przyznawane jest co roku jednorazowe wsparcie na zaspokojenie potrzeb dzieci uczących się w szkole. Od tego roku obsługą świadczeń zajmuje się ZUS, a wszystko odbywa się drogą elektroniczną. Środki wypłacane będą jedynie na wskazany przez rodzica rachunek bankowy.

Ustawa regulująca nowe zasady programu „Rodzina 500 plus” ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bożena 06.07.2021 22:37
Skoro pani na poczcie w okienku klepie cały dzień w klawiaturę, to niech i mnie wklepie, chyba, że rozdzadzą laptopy i internet, bo za te 500 sama nie kupię!

Reklama
Reklama
Reklama
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama