Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 07:22
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Saperzy sprawdzają bazaltowe sztolnie

Wchodzimy pod ziemię. Powoli i bezpiecznie. - pisze w mediach społecznościowych Patrol Saperski z 23 pułku artylerii z Bolesławca.
Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Saperzy sprawdzają bazaltowe sztolnie

Autor: Patrol Saperski Bolesławiec

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu jako ostatni opuszczali niemieccy żołnierze zamykający dostęp do bazaltowych sztolni. Od tamtego momentu minęło 76 lat i do kompleksu ponownie jako pierwsi wchodzą żołnierze, polscy saperzy. Zasadniczym pytaniem jest czy ostatnimi ludźmi, którzy byli tam 76 lat temu, również byli saperzy?

Pytanie jest uzasadnione, bowiem są dowody na to, że w czasie bitwy lubańskiej, gdy zamykano dostęp do podziemni, drogi prowadzące na Kamienną Górę w Lubaniu były zaminowane. W książce autorstwa Andrzeja Maciaszczyka i Łukasza Rulickiego „Tajne zakłady zbrojeniowe III Rzeszy w powiecie lubańskim” opublikowano zdjęcie, na którym widać niemieckich saperów rozminowujących dzisiejszą Aleję Kombatantów, jedną z dróg prowadzących w kierunku podziemi. Zdjęcie pochodzi z czasów bitwy o Lubań. Gdy Lubań zdobyły wojska radzieckie po minach nie było śladu. Dlatego dziś zakłada się, że podziemia mogły zostać również zaminowane.

Dlatego jako pierwsi bazaltowe sztolnie penetrują żołnierze Patrolu Saperskiego z 23 pułku artylerii z Bolesławca. Sprawdzany jest każdy szczegół, każdy wystający drut, każda kupka kamieni, tak aby nikomu nic się nie stało.

W nocy w mediach społecznościowych Patrol Saperski z 23 pułku artylerii z Bolesławca opublikował kilka zdjęć z tej akcji pisząc:

Tak jak nazwali to członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc:
To istna kapsuła czasu …

Trzymamy kciuki i czekamy na efekty ich prac



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarudaTreść komentarza: Dlatego dzieci powinny brać na cukierki a nie cukierki. Proste i bezpieczne rozwiązanie. Już widzę jak się zagotujecie miejscowi.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 04:18Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: TokarzTreść komentarza: Może któreś z twoich rodziców pracuje w zgiuku? Zawsze można przewinąć temat :) Btw. Na coś idą nasze *** podatkiData dodania komentarza: 5.11.2024, 02:18Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: avantiTreść komentarza: Miejmy nadzieje, ze przy sprzataniu nie zapomna zabrac tej paskudnej zoltej donicy z AliExpress., bo pasuje tam ona jak piesc do nosa. Na odszkodowanie nie ma raczej co liczyc, bo ten rozwalony cokol i schodki wygladaja niewiele gorzej niz miejsca w ktore samochod nie wjechal. To wstyd dla wladz miasta, aby przez lata zaniedban miejsce pamieci w samym centrum miasta wygladalo dokladnie tak jak amfiteatr. Zamiast tracic pieniadze na nikomu niepotrzebne termy powinno sie te srodki skierowac wlasnie tutaj.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:23Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: UbezpieczonyTreść komentarza: To chyba razem prowadziliśmy tego 4dzika 🤣 co racja to racja, płacimy podatki, sratki, wywóz kur śmieci sortowanych itd. to zapraszam do sprzątania pomnika.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama