Wspomniane zeznania można złożyć w formie elektronicznej przez bramkę e-Deklaracje oraz w ramach usługi Twój e-PIT. Osoby wybierające pierwszą opcję mogą sporządzić rozliczenie przy użyciu odpowiedniego interaktywnego formularza udostępnionego na stronie www.podatki.gov.pl w systemie e-Deklaracje. Zeznanie takie należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo danymi autoryzującymi. Metoda uwierzytelnienia rozliczenia danymi autoryzującymi polega na podaniu kilku informacji potwierdzających tożsamość podatnika. Są to jego: identyfikator podatkowy (NIP albo numer PESEL), pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu wykazana za odpowiedni rok podatkowy dla celów PIT. Jeżeli żadne z wymienionych zeznań podatkowych, ani roczne obliczenie podatku nie zostały złożone za 2023 r, należy wpisać "0" (zero).
Usługa Twój e-PIT, którą szczególnie polecamy, polega na automatycznym wygenerowaniu zeznania podatkowego przez KAS i udostępnieniu go podatnikowi po zalogowaniu w serwisie e-Urząd Skarbowy. Aby uzyskać dostęp do rozliczenia, należy zalogować się z użyciem danych podatkowych, profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Twój e-PIT umożliwia ponadto złożenie oświadczenia PIT-OP (dotyczy wyłącznie osób, które otrzymały informację PIT-40a z organu emerytalno-rentowego) o przekazaniu lub wycofaniu zgody na przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz informacji PIT-DZ o dzieciach uprawniających podatnika do ulgi dla rodzin 4+. W przypadku, gdy do 30 kwietnia 2025 r. podatnik nie zaakceptuje lub nie odrzuci PIT-37 i PIT-38 za 2024 r. przygotowanego w usłudze Twój e-PIT, a jednocześnie nie złoży rozliczenia samodzielnie (elektronicznie lub papierowo), udostępnione zeznanie podatkowe zostanie automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone 30 kwietnia 2025 r. Automatyczna akceptacja nie obejmuje pozostałych zeznań PIT za 2024 r. udostępnionych w usłudze Twój e-PIT.
Zeznanie podatkowe można też złożyć w formie tradycyjnej, czyli papierowej. Rozliczenie sporządzone na papierowym formularzu należy złożyć w urzędzie skarbowym lub wysłać przesyłką listową za pośrednictwem dowolnego operatora pocztowego. Należy jednak pamiętać, że dzień nadania przesyłki uznaje się za dzień złożenia zeznania podatkowego tylko w przypadku, gdy przesyłka zostanie nadana w placówce Poczty Polskiej S.A. lub w placówce operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim UE. Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami w przypadku deklaracji papierowych termin na zwrot nadpłaty podatku wynosi trzy miesiące, natomiast w przypadku deklaracji złożonej elektronicznie urząd skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaty od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji podatkowej.
Urzędem skarbowym właściwym w zakresie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych jest urząd skarbowy ustalony według miejsca zamieszkania podatnika w dniu składania zeznania podatkowego. Podatnicy, których zamieszkanie w kraju ustało przed złożeniem wymienionych zeznań podatkowych, kierują je do urzędu skarbowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania na terytorium Polski.
W przypadku małżonków, którzy podlegają pod różne urzędy skarbowe, a korzystają z łącznego opodatkowania dochodów, wspólne zeznanie podatkowe składają w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania jednego z nich. Wybrany urząd skarbowy należy wskazać w zeznaniu podatkowym. Z reguły jest to urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania małżonka występującego we wspólnym zeznaniu podatkowym jako podatnik, tj. jako pierwszy.
Jak już wskazano, termin płatności podatku PIT za 2024 r. upływa 30 kwietnia 2025 r. Dokonując wpłaty po tym dniu, trzeba uiścić odsetki za zwłokę, jeżeli przekraczają one 8,70 zł. W przypadku zeznań automatycznie zaakceptowanych w ramach usługi Twój e-PIT podatnicy - jeżeli nie uiszczą go do 30 kwietnia 2025 r., otrzymają w ciągu miesiąca informację z urzędu skarbowego o konieczności dokonania wpłaty w terminie 7 dni od dnia doręczenia informacji. Dotrzymanie tego terminu pozwoli uniknąć odsetek za zwłokę naliczonych od 1 maja 2025 r. Podatek dochodowy należy wpłacić na mikrorachunek podatkowy. Podatek wynikający z łącznego opodatkowania dochodów małżonków można wpłacić na mikrorachunek podatkowy dowolnego małżonka, jednak wskazane jest, aby posłużyć się mikrorachunkiem podatkowym tego małżonka, który występuje we wspólnym zeznaniu podatkowym jako podatnik (tj. jako pierwszy). Płatności podatku można również dokonać za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego, w tym z wykorzystaniem karty płatniczej.
Jednocześnie ostrzegamy, że w okresie składania zeznań podatkowych znacznie zwiększa się aktywność oszustów, którzy chcą wyłudzić dane podatników. Ministerstwo Finansów, ani Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyłają wiadomości e-mail, SMS oraz za pośrednictwem innych komunikatorów z informacją o nadpłacie podatku, szczególnie tych nakłaniających podatników do potwierdzenia danych identyfikacyjnych lub rachunku bankowego. Informacje o nadpłacie podatku można znaleźć w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) na stronie www.podatki.gov.pl W e-US podatnik może też śledzić status zwrotu podatku. Informacje dotyczące nadpłaty podatku można również uzyskać osobiście (nie telefonicznie) w urzędzie skarbowym. Osoby, które otrzymały wiadomości e-mail lub SMS-y, które wzbudziły jakiekolwiek wątpliwości lub podejrzenia, powinny zadzwonić na infolinię KAS: 22 330 03 30. Ministerstwo Finansów zachęca również do korzystania z platformy CERT, za pośrednictwem której można z powodzeniem zgłaszać wszelkie przypadki cyberprzestępstwa.
Napisz komentarz
Komentarze