Pierwsze zgłoszenie wpłynęło około 18:20 i dotyczyło płonących sadzy w budynku przy ul. Armii Krajowej w Lubaniu. Gdy na miejsce przyjechały dwa zastępy straży pożarnej okazało się, że jeden z nich musi jechać do Siekierczyna skąd również przyszło zgłoszenie o płonących sadzach w kominie.
Niestety przy spadkach temperatur płonące sadze w kominach to niemal codzienność. Tylko od początku września strażacy w powiecie lubańskim do płonących kominów wyjeżdżali już niemal 30 razy. W kilku przypadkach doszło do małych pożarów, w jednym płonący komin był najprawdopodobniej przyczyną doszczętnie spalonego domu.
Zapominamy, że komin jest istotnym elementem budynku i zaniedbany może być niezwykle groźny. W przypadku pożaru w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie temperatura palącej się sadzy przekracza nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców. Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem.
Dlatego przypominamy, że przesąd o kominiarzu przynoszącym szczęście wziął się z czasów, gdy jego wizyta na wiosce oznaczała, że będzie ona teraz bezpieczna.
Przypominamy też, że przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.
4) z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
(Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Dz. U. 2010 nr 109 poz. 719).
W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.
Napisz komentarz
Komentarze