Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 11:23
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Od 700-lat w Lubaniu. Jubileusz Klasztoru Sióstr św. Magdaleny od Pokuty

W Lubaniu istnieją od 700 lat, w międzyczasie zmieniali się władcy, kraje i narodowości. W najbliższą sobotę żeński Zakon Sióstr Magdalenek od Pokuty obchodził będzie jubileusz 700-lecia.
Od 700-lat w Lubaniu. Jubileusz Klasztoru Sióstr św. Magdaleny od Pokuty
Klasztor sióstr Magdalenek od Pokuty w Lubaniu

Autor: eLuban.pl

Z powodu pandemii koronawirusa jubileusz został przesunięty. Klasztor powstał w 1320 roku i został założony przez piastowskiego księcia Henryka Pan na Jaworze i Książu, brata księcia Bolka Śląskiego. Historię klasztoru spisaną przez Janusza Kulczyckiego znajdziecie TUTAJ.

Dziś Magdalenki współpracują z kościołem lokalnym uczestnicząc w pracach duszpasterskich jako katechetki, zakrystianki czy animatorki grup młodzieżowych. Podejmują zadania w Kurii Biskupiej w Legnicy, w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy, we Frankfurcie nad Menem i Erfurcie. W Bayreuth (Niemcy) prowadzą kancelarię, a także włączają się aktywnie w pracę duszpasterską. Jednak gówna siedziba, dom generalny, od 7 wieków niezmiennie znajduje się w Lubaniu i to tu obchodzony będzie jubileusz.

To wyjątkowa uroczystość dla Nas, ale i dla miasta w którym zgromadzenie sióstr Magdalenek jest już od 700 lat. Całą uroczystość rozpoczniemy 19 czerwca w klasztornych ogrodach przy domu generalnym w Lubaniu słowem powitania przełożonej generalnej, a następnie poświęceniem krzyża jubileuszowego i odrestaurowanej figury św. Jadwigi Śląskiej. Po tej części w klasztorze odbędzie się konferencja poświęcona historii zgromadzenia, znaczenia dla ziem lubańskich i Diecezji Legnickiej. Ważnym wydarzeniem będzie otwarcie wyjątkowej wystawy poświęconej historii zgromadzenia, ujmującej wieki działalności zakonu na tutejszych ziemiach. - mówi dla Muzycznego Radia siostra Iwona Hałamuszka, Wikaria Generalna Sióstr Zgromadzenia św. Marii Magdaleny od Pokuty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Redemptor 19.06.2021 13:27
800 Lecie to byłą i jest dobra okazja na ufundowanie jakiegoś - może i cudami słynącego - obrazu patronki Lubania - Migdoleny z Magdali. Szkoda, że wielebny ojciec miasta na taki pomysł nie wpadł. Kto wie czy w ramach wdzięczności patronka nie dźwignęła by tego naszego grajdołu na jakieś wyżyny, bo na razie w rankingach wleczemy sie na gorzej niż szarym końcu. Słynąca cudami i odnowiona figura św. Jadwigi Śląskiej też jakoś drzemie.... Straciła moc czy co?

Pan Herakliusz 17.06.2021 21:00
Polecam nie tylko wielebnościom znakomity film: The Magdalene Sisters (Siostry Magdalenki)... Ten film powinien obejrzeć każdy, kto twierdzi, że w XX w. kościół był uosobieniem dobra, a "nieliczni" odszepieńcy błądzili - bo ciekawe, że jak w Irlandii pozwolili sobie na ofiarowanie im po raz kolejny "rządu dusz", wróciły prześladowania, nietolerancja itd. Nieżyjący pan K. Wojtyła bardzo ostro protestował przeciwko temu obrazowi, że niby krzywdzi i wypacza obraz Kościoła kat. - tylko biedaczysko nie zadał sobie trudu odwiedzenia któregokolwiek z setek rozsianych po całej Irlandii przybytków tychże siostrzyczek, bo myślę zmieniłby zdanie... Niektórzy twierdzą, że film jest drastyczny - śmiać mi się chce, bowiem miałem ten zaszczyt, lecz i wątpliwą przyjemność widzieć taki "ośrodek" od środka - to co przybliża film to wierzchołek góry lodowej, ale w wiele rzeczy nikt, kto czegoś takiego nie zwiedzi, nie uwierzy... Wiem, że niektórych nawet wizja na żywo by nie przekonała, ale tak już w tym świecie bywa - w każdym razie polecam ten film, jako dający do myślenia... ====== Irlandia, 1964. Cztery młode kobiety zostają skazane przez swoje rodziny i kościół na brutalny, nieludzki koszmar, jakim jest życie w odosobnienie w klasztorze sióstr Magdalenek. Mają tam pokutować za swoje grzechy: bycie samotną matką, bycie zbyt ładną, zbyt brzydką, bycie ofiarą gwałtu, bycie zbyt inteligentną lub zbyt mało inteligentną... I właśnie za te grzechy mają one pracować 364 dni w roku za darmo, głodując, w poniżeniu, będąc gwałconą. Dziewczyny sprzeciwiają się okrutnemu traktowaniu, marzą o ucieczce... Ten film jest fikcją, opowiedziana w nim sytuacja w klasztorach - niestety nie. Ostatnie takie odosobnienie zlikwidowano dopiero 6 lat temu ... Film zdobył Złotego Niedźwiedzia w 2002 na festiwalu w Wenecji.

Redemptor 17.06.2021 20:48
Eucharystia w Rynku? Od dzielenia ciałem i krwią pańską jest przede wszystkim tak zwany dom boży, miejsce święte czyli świątynia - kanon 932. Nie ma potrzeby ani uzasadnienia demonstrować ani prowokować okoliczności, w których może dojść do urażania uczuć religijnych albo - co nie daj ich boże - profanacji. Nie ma też uzasadnienia aby demonstracją religijna urażać uczuć niewierzących.

Cepcepacepem 17.06.2021 19:43
700 lat bez względu na zawirowania i wiatry historii świadczą tylko o jednym: Kościół z każdym wrogiem danego najechanego-okupowanego-dzierżonego za pysk Narodu się ułoży/wejdzie w "obustronnie korzystne alianse" i pogłębiane miłością bliźniej swojej/bliźniego swego romanse..."W Lubaniu istnieją od 700 lat, w międzyczasie zmieniali się władcy, kraje i narodowości. W najbliższą sobotę żeński Zakon Sióstr Magdalenek od Pokuty obchodził będzie jubileusz 700-lecia". - żaden to powód do chluby, raczej zmartwienia i refleksji jak mocno - za mocno!! bo za oficjalnym i tym cichym przyzwoleniem każdego kolejnego Pana - utrwala się głębia wgryzionego w ciało i rozpanocha kleszcza-Plebana...

avanti 18.06.2021 01:27
Parafrazujac Franza Mauera: "czasy sie zmieniaja,. ale czarny pasibrzuch jest zawsze w komisjiach".

lubaniak 17.06.2021 12:52
a ten obiad o 12.30 to dla wszystkich chętnych i gdzie?

Ferdek 17.06.2021 18:52
Obiadek tylko dla oficjeli czyli miejskich klęczników. Pospólstwo ma łożyć a nie konsumować.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama