Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 23 lutego 2025 19:37
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Uwaga, oszuści wykorzystują strach przed legionellą. I... oferują dezynfekcję

Nie żyje już 14 osób zakażonych legionellą. Tymczasem oszuści wykorzystują strach przed bakterią, żeby wyłudzić od ludzi pieniądze. Prezes lubańskich wodociągów uspokaja mieszkańców.

Jak podał sanepid, w całym kraju liczba zakażonych wzrosła do 153. Najwięcej osób to mieszkańcy Rzeszowa (103) i powiatu rzeszowskiego (34). Kolejne przypadki pochodzą z województw: lubelskiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

Wyniki badań

Pierwsze wyniki badań wody w Rzeszowie poznaliśmy w poniedziałek, 28 sierpnia. W części próbek wykryto bakterię, ale na razie nie wskazano precyzyjnie źródła jej pochodzenia. W czwartek, 30 sierpnia sanepid ma ujawnić wyniki kolejnej kontroli. 

To nie koniec, bo za kilka dni sanepid pobierze kolejne próbki wody, żeby sprawdzić, czy dotychczasowe działania – dezynfekcja sieci wodociągowej – przyniosły skutek.

Oszuści atakują

Tymczasem pojawili się już oszuści żerujący na ludzkim strachu przez groźną bakterią. Tak jest m.in. w Nowym Sączu. Złodzieje podszywają się tam pod pracowników wodociągów i oferują dezynfekcję wody. 

„Spółka Sądeckie Wodociągi stanowczo dementuje rozpowszechniane informacje o rzekomej dezynfekcji sieci wodociągowej, a szczególnie wewnętrznych instalacji domowych” – oświadczyła w reakcji na działania oszustów miejscowa firma dostarczająca mieszkańcom wodę do mieszkań.

I dodała: „Nie prowadzimy takich działań, ponieważ woda jest całkowicie bezpieczna, a jej jakość jest na bieżąco monitorowana. Nie ma żadnego zagrożenia ani skażeniem bakterią legionella, ani żadnym innym”.

Powiat lubański 

Mimo że bakterię wykryto dziś w jednym z legnickich szpitali, w województwie dolnośląskim i w powiecie lubańskim nie stwierdzono zagrożenia. Informacje o zakażeniach w kraju zbiegły się z komunikatem Wójt Gminy Lubań o prewencyjnym chlorowaniu sieci wodociągowej. Jak zapewnia wójt, są to działania zapobiegawcze i nie ma się czego bać

Proszę się niczego nie bać, jest to działanie zapobiegawcze. - napisała na facebooku Małgorzata Hercuń-Dąbrowicka.

Legionella została pierwszy raz wykryta w 1976 roku i licznie występuje w naszym najbliższym otoczeniu – znajdziemy ją w wodach śródlądowych i morskich, kurkach ciepłej i zimnej wody, zbiornikach wody, a także w glebie. Przeprowadzane badania wykazały, że bakteria występuje w 12-70% systemach dystrybucji wody. Dlatego zapytaliśmy także w lubańskich wodociągach, czy mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie i czy można się jakoś zabezpieczyć. 

Legionella w naszej wodzie wodociągowej, zimnej nie występuje. Wszystko zależy od tego, jak użytkują instalacje zarządcy. My dostarczamy wodę bez legionelli. - powiedział nam Janusz Głuszek, prezes Lubańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. 

Pamiętać należy, że niemalże idealne warunki rozwoju dla bakterii Legionella stwarza temperatura około 40°C. Woda dostarczana przez LPWiK to woda zimna, więc mieszkańcy nie mają się czego obawiać. Występowanie tej bakterii nie jest niczym nowym, a kontrola jakości wody jest w kraju usystematyzowana. Dezynfekcja wody i zwalczanie Legionelli jest jednym z najważniejszych zadań w obszarze uzdatniania wody właścicieli sieci ciepłej wody użytkowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ABC 31.08.2023 05:45
Nowa "zaraza" ... 😳 Siejmy panikę... Jak zawsze... 🤦🤦🤦 Zaraz się "eksperci" znajdą... ... "licznie występuje w naszym najbliższym otoczeniu – znajdziemy ją w wodach śródlądowych i morskich, kurkach ciepłej i zimnej wody, zbiornikach wody, a także w glebie. ".... P. S. Wolność słowa redakcjo...

kibic 30.08.2023 20:09
pisowski chory kraj zaraz będą szczepionki będzie na czternastki dla moherów aby na nich głosowali

Abc 31.08.2023 12:48
14 tki dostaję emeryci z najniższą emeryturą. Nie wszyscy! Poczytaj i pooglądaj sobie ze zrozumieniem tablice z ZUSu. A w moherze i ty możesz chodzić, jak zmarzniesz, nikt nie zabrania. Każdy może głosować na kogo chce, jest demokracja.

Stefan 30.08.2023 17:52
Odnośnie zarządców, mieszkam w bloku należącym do spółdzielni mieszkaniowej. Blok istnieje ponad 35 lat i w tym czasie nie były wymieniane żadne rury. Fajny artykuł ale popytajcie też zarządców jak dbają o swój fragment sieci wodociągowej.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Szczepienie
wystawa
konkurs
Magdalenki
spotkanie przy kawie
Warsztaty krawieckie
wernisaż
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PapajTreść komentarza: Niech w końcu zaczną karać tych co jeżdżą dużo poniżej co pozwalają znaki to będzie mniej wypadkówData dodania komentarza: 23.02.2025, 17:56Źródło komentarza: Nowe fotoradary w regionie. Gdzie trzeba będzie zdjąć nogę z gazu?Autor komentarza: Leśna babaTreść komentarza: Dworzec za kilkanaście milionów bez linii kolejowej, który za darmo będą użytkować koledzy wiceburmistrza i burmistrza na odpłatne usługi. Ogrody deszczowe za kilkaset tysięcy, które świecą pustkami. Termomodernizacja szkoły za miliony, po której nadal jest w budynku zimno, a jakość wykonania woła o pomstę do nieba. Wyasfaltowana droga przez pola za kilka milionów, po której nie jeździ chyba nikt poza gośćmi do zaprzyjaźnionej agroturystyki. Można tak wymieniać i wymieniać.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 17:53Źródło komentarza: Spektakularne przykłady marnotrawstwa publicznych pieniędzy w PolsceAutor komentarza: StefanTreść komentarza: Lubańskie studzięki np. Ul Łużycka droga w miarę i zapadnięte studzieńki .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 17:27Źródło komentarza: Spektakularne przykłady marnotrawstwa publicznych pieniędzy w PolsceAutor komentarza: Stańczyk z Lubania.Treść komentarza: Fotoradary wracają do Straży Miejskiej. Straż Miejska to domena samorządu miejskiego. Kropka. Postanowione ustawowo. Bez sarkazmu.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 17:06Źródło komentarza: Nowe fotoradary w regionie. Gdzie trzeba będzie zdjąć nogę z gazu?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama