Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 23 listopada 2024 02:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 września

Głównym powodem nowelizacji ustawy jest zapewnienie efektywności spisu w warunkach pandemii, nowela ustala też jednolite stawki rachmistrzów.
Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 września

Autor: GUS

Narodowy spis powszechny to jedyne badanie na terenie Polski, realizowane co 10 lat, które dostarcza administracji publicznej, organom rządowym, instytucjom naukowym i badawczym, ośrodkom analitycznym, szkołom wyższym, mediom, a także osobom prywatnym, pełnych informacji o stanie i strukturze demograficzno-społecznej oraz ekonomicznej naszego kraju. Obowiązek przeprowadzenia spisu powszechnego wynika również z międzynarodowych zobowiązań Polski.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy. Ta wprowadza zmiany do ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Zmiany te mają przede wszystkim na celu:

  • wydłużenie czasu trwania narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w 2021 r. o trzy miesiące (spis powszechny będzie trwał od dnia 1 kwietnia 2021 r. do dnia 30 września 2021 r., a nie – jak pierwotnie planowano – do dnia 30 czerwca 2021 r.). Zmiana ta zapewni możliwości zbierania danych od osób fizycznych objętych spisem powszechnym w miesiącach letnich 2021 r., kiedy można spodziewać się znacznego spadku zachorowań na COVID-19;
  • przesunięcie okresu, w którym przeprowadzane będą badania kontrolne i badania uzupełniające (badania rozpoczną się dnia 1 października 2021 r. i będą prowadzone do dnia 31 grudnia 2021 r.);
  • ujednolicenie stawki wynagrodzenia dla rachmistrzów spisowych do 6 zł brutto za każdy przeprowadzony wywiad;
  • dostosowania przepisów dotyczących popularyzacji spisu w mediach publicznych do wydłużonego czasu trwania spisu.

Tym samym wydłużony został okres, w którym Polacy mogą się spisać. Dodać należy, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez GUS rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną swoja pracę 04 maja. Do końca kwietnia dostępne dla obywateli będą jedynie zdalne formy samospisu: przez internet za pomocą aplikacji samospisowej oraz przez infolinię 22 279 99 99.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama